24. Oktobris 2023 /NR. 43 (1309)
Skaidrojumi. Viedokļi
Konkurences tiesību pārkāpēju savstarpējās tiesiskās attiecības
Bc. iur.
Reinis Ivanovs
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes maģistrants 

Konkurences tiesības un to ievērošanas nodrošināšana pēdējo gadu laikā ir bijis viens no aktuālākajiem jautājumiem kā Eiropas Savienības (turpmāk – ES), tā arī Latvijas likumdevējam. Tas tāpēc, ka mūsdienu ekonomikas aprites ātrums un tehnoloģiskās iespējas pieprasa izstrādāt saprotamu, taču vienlaikus efektīvu konkurences tiesību regulējumu. Efektīvam konkurences tiesību regulējumam jāietver ne tikai skaidri "spēles noteikumi", bet arī visiem tirgus dalībniekiem saprotamas tiesiskās sekas šo noteikumu pārkāpumu gadījumā. Raksta ietvaros uzmanība tiks vērsta tieši uz privāttiesiskajām sekām konkurences tiesību pārkāpuma gadījumā. Precīzāk, tiks aplūkotas īpatnības ES konkurences tiesību ieviešanā un ieviešanas sekas uz konkurences tiesību pārkāpēju savstarpējām tiesiskajām attiecībām.

Solidāra atbildība Latvijas konkurences tiesībās

Atbilstoši Civillikuma1 1779. pantā nostiprinātajam vispārīgajam zaudējumu atlīdzināšanas principam katram ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, ko viņš ar savu darbību vai bezdarbību nodarījis. Attiecībā uz konkurences tiesību pārkāpumiem šis princips ir ietverts Konkurences likuma2 (turpmāk – KL) 21. panta pirmajā daļā, kas paredz personai, kura cietusi zaudējumus konkurences tiesību pārkāpuma dēļ, tiesības prasīt un saņemt no pārkāpēja zaudējumu atlīdzību, tai skaitā atrauto peļņu un procentus no dienas, kad zaudējumi radušies, līdz dienai, kad samaksāta zaudējumu atlīdzība, lai nodrošinātu tādu stāvokli, kāds personai būtu bijis, ja konkurences tiesību pārkāpums nebūtu izdarīts. Savukārt šī paša panta ceturtā daļa noteic: "Pārkāpēji ir solidāri atbildīgi par zaudējumiem, kas radušies kopīgi izdarīta konkurences tiesību pārkāpuma dēļ, izņemot šā panta piektajā un septītajā daļā minētos gadījumus." Tātad Latvijas konkurences tiesību regulējums par zaudējumu atlīdzību paredz, ka kopīgi īstenota pārkāpuma gadījumā visi vainojamie atbildēs solidāri. Respektīvi, no vienas puses, cietušais var prasīt visu konkurences tiesību pārkāpuma dēļ ciesto zaudējumu summu no jebkura tirgus dalībnieka, kurš ir vainojams attiecīgajā pārkāpumā. Savukārt, no otras puses, jebkuram pārkāpējam ir jāatlīdzina arī tie zaudējumi, kas radušies pārējo iesaistīto subjektu dēļ.

Vērtējot solidāras atbildības noteikšanas mērķi, jāanalizē solidāras atbildības noteikšanas pamats. Iepriekš minētā KL 21. panta ceturtā daļa kopā ar citiem solidāras atbildības noteikumiem tika ieviesta KL ar 2017. gada 5. oktobrī pieņemtajiem KL grozījumiem3 (turpmāk – Grozījumi). Grozījumu teksts tika izstrādāts atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2014/104/ES (2014.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties