31. Oktobris 2023 /NR. 44 (1310)
Tiesību prakses komentāri
Satversmes tiesas spriedums lietā par minimālo ienākumu slieksni kā brīdinājums Saeimai
Likumdevējs nedrīkst ignorēt Satversmes tiesas spriedumus
Andrejs Klementjevs
13. Saeimas deputāts 

Būdams 13. Saeimas deputāts un ilggadējs Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas loceklis, vairākkārt komisijas darbā secināju, ka Saeimas deputāti faktiski ignorē Satversmes tiesas norādes tās iepriekšējos spriedumos attiecībā uz valsts pienākumu nodrošināt tās iedzīvotājiem minimālo sociālo atbalstu. Rezultātā kopā ar vēl deviņpadsmit 13. Saeimas deputātiem iesniedzām pieteikumu Satversmes tiesai par normu, kas nosaka minimālo ienākumu slieksni un tā pārskatīšanas kārtību, neatbilstību Satversmes 1. un 109. pantam. Atsaucoties uz "Jurista Vārds" aicinājumu un ievērojot nolēmuma sociālo un juridisko nozīmību, sniedzu komentārus par minēto Satversmes tiesas lietu un tās spriedumu.

Satversmes tiesa jau savos iepriekšējos spriedumos1 ir atzinusi, ka valstij jānodrošina tās iedzīvotājiem pamatvajadzību – pārtikas, apģērba, mājokļa, medicīniskās palīdzības un pamatizglītības, kā arī iespējas piedalīties sociālajā, politiskajā un kultūras dzīvē – apmierināšana. Neskatoties uz to, likumdevējs ilgstoši šo Satversmes tiesas secinājumu ignorēja, arvien atstājot spēkā normas, kas minētās pamatvajadzības neapmierina. Tādējādi likumdevējs rupji pārkāpa ne tikai ikvienas personas tiesības uz cilvēka cienīgu dzīvi, bet arī labas likumdošanas principu.

Viena no šādām normām, kuru pieņemšanā netika ņemti vērā Satversmes tiesas iepriekšējos spriedumos izdarītie secinājumi, ir Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 33. panta pirmā daļa, kas nosaka trūcīgu cilvēku minimālo ienākumu nodrošināšanu. Likuma redakcijā, kas bija spēkā no 2021. gada 1.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties