2023. gada rudenī Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ir pieņēmusi divus nozīmīgus spriedumus lietās, kurās Latvija ir bijusi atbildētāja. Abos spriedumos tiek aplūkoti jautājumi par mazākumtautību valodu izmantošanu valsts un privātajās skolās. Abos spriedumos ECT viennozīmīgi secina, ka izglītības reforma valsts un privātajās skolās nav notikusi, izdarot Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (Konvencija) pārkāpumu.
Valliullina un citi pret Latviju
Iesniedzēji ir pieci Latvijas pilsoņi un pieci Latvijas nepilsoņi – vecāki un viņu bērni, kas sūdzību ECT iesniegšanas brīdī mācījās valsts pamatizglītības iestādēs.
Savās iesniegtajās sūdzībās ECT iesniedzēji apgalvoja, ka 2018. gadā īstenotā izglītības reforma, kas paredzēja latviešu valodas kā mācību valodas proporcijas palielināšanu, skārusi viņu kā mazākumtautībām piederošu ģimeņu bērnu tiesības uz izglītību mazākumtautību valodā – krievu valodā. Iesniedzēji apgalvoja, ka īstenotā reforma ierobežo viņu bērnu tiesības uz pieeju izglītībai un diskriminē viņus valodas dēļ.
Vispirms ECT pievērsās iesniedzēju sūdzībām par iespējamu Konvencijas 8. panta pārkāpumu. ECT piekrita atbildētāju pusei, ka šīs iesniedzēju sūdzības nav pieņemamas izskatīšanai pēc būtības, jo neviens no iesniedzējiem nebija lūdzis Satversmes tiesu vērtēt strīda pamatā esošo tiesību normu atbilstību tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.