12. Decembris 2023 /NR. 50 (1316)
Skaidrojumi. Viedokļi
Konkurences tiesības digitālajā laikmetā: pielāgošanās jaunajai videi
Pēteris Zilgalvis
Eiropas Savienības Vispārējās tiesas tiesnesis 

Eiropas Savienībai (turpmāk – ES) ir divas pieejas konkurencei digitālajā jomā: pirmkārt, kontrolēt konkurences tiesību pārkāpumus un sodīt pārkāpējus un, otrkārt, veicināt konkurenci ar tiesību aktiem un ES investīcijām. Sākšu ar konkurences uzraudzīšanas tēmu, tālāk pievēršoties konkurences attīstības veicināšanai.

Konkurences īpatnības digitālajā ekonomikā

Konkurences tiesībās bieži jāskata jautājumi, kas saistīti ar tirgus norisēm inovatīvos tirgos, kā arī ar nepieredzētu praksi, ko rada jaunās tehnoloģijas. Likumdevējs, uzraugi un tiesas ir spiesti risināt nebijušus uzdevumus, lai pielāgotos digitālajam laikmetam.

Starp konkurences tiesībām un inovācijām pastāv cieša saikne. Ja inovatīvas un augsto tehnoloģiju firmas ir spiestas dalīties ar savu intelektuālo īpašumu ar konkurentiem vai tiem tiek liegts kontrolēt cenu, par kādu tiek pārdoti viņu produkti/pakalpojumi, mazinās inovācijas, lēnāk attīstās jauni ražojumi, palēninās konkurence, negatīvi ietekmējot patērētājus un kopējo izaugsmi. Taču, ja ļaujam šīm firmām traucēt saviem sāncenšiem ienākt tirgū, konkurence tiek nospiesta un, iespējams, daudz mazāk tiek ieviestas inovācijas, ilgtermiņā kaitējot patērētājiem.

Šādas firmas nereti rada pilnīgi jaunus produktu tirgus, kuros tās dominē vismaz līdz brīdim, kad parādās uzņēmums, kas tās izaicina. Tieši šī īslaicīgā ietekme tirgū un ar to saistītā peļņa attaisno lielus ieguldījumus pētniecībā un attīstībā. Jautājums uzraugiem un tiesām ir: kā veicināt inovācijas, ievērojot digitālās ekonomikas īpatnības, tajā pašā laikā nodrošinot konkurences normu pareizu piemērošanu?

Vispārējie principi, ko piemēro inovatīviem tirgiem, ir būtiski arī digitālajā ekonomikā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties