Sveicu Latvijas administratīvo tiesu tiesnešu un tiesu darbinieku saimi 20. gadadienā kopš administratīvo tiesu darbības uzsākšanas!
Ar Administratīvā procesa likuma pieņemšanu 2001. gada 25. oktobrī saistāms svarīgs pārmaiņu posms Latvijas tiesu sistēmas attīstībā – administratīvo tiesu izveidošana. Var droši apgalvot, ka administratīvā procesa izstrādāšana ir bijusi viena no nozīmīgākajām Latvijas tiesiskās sistēmas transformācijas prioritātēm pēc neatkarības atjaunošanas, lai atstātu pagātnē iepriekš prevalējušo sociālistiskās tiesību skolas tradīciju, atjaunotu Latvijas valsts demokrātiskās un tiesiskās vērtības un ļautu ikvienam Latvijas iedzīvotājam justies aizsargātam no valsts iestāžu patvaļas.
Toreiz, pirms vairāk nekā divdesmit gadiem, administratīvais process nebija spējis nodrošināt efektīvu cilvēktiesību ievērošanu valsts un personas konkrētajās tiesiskajās attiecībās atbilstoši tiesiskas valsts standartiem. Administratīvā procesa likumprojekta autori uz jauno regulējumu lika lielas cerības un formulēja cēlu Administratīvā procesa likuma pamatmērķi: nodrošināt demokrātiskas tiesiskas valsts pamatprincipu, it sevišķi cilvēktiesību, ievērošanu konkrētās publiski tiesiskajās attiecībās starp valsti un privātpersonu, pakļaut šīs attiecības neatkarīgas, objektīvas un kompetentas tiesu varas kontrolei, kā arī nodrošināt tiesību normu tiesisku, precīzu un efektīvu piemērošanu publiski tiesiskajās attiecībās.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.