Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk – EST) pavisam nesen ir pieņēmusi divus spriedumus, ar kuriem tiek interpretēta Direktīva 2000/78, ar ko nosaka kopēju sistēmu vienlīdzīgai attieksmei pret nodarbinātību un profesiju.1 Lietā Commune d’Ans EST virspalātas sastāvā aplūkoja aizliegumu pašvaldības darbiniecei darba vietā nēsāt reliģiskās pārliecības atšķirības zīmes,2 savukārt lietā AP Assistenzprofis tika izvērtēts darba piedāvājums, kurā ir norādīts, kādam ir jābūt meklētā darbinieka (darbinieces) minimālajam un maksimālajam vecumam.3
Izslēdzošās neitralitātes politika darbavietā
Jaunais spriedums par Islāma galvassegu turpina iesākto judikatūru.4 Tiesa, šķiet, uzskata, ka tai nav citas izvēles, kā vien apstiprināt dalībvalstī veikto izvēli. Nav šaubu, ka reliģijas jautājums Beļģijā ir jūtīgs, un risinājums par absolūtu neitralitāti atspoguļo tās konstitucionālo identitāti. Tomēr apstāklis, ka Luksemburgas tiesa turpina saņemt šādus valsts tiesu prejudiciālos jautājumus, rāda, ka pastāv zināma plaisa starp valsts neitralitātes politiku, no vienas puses, un ticīgo vēlmi apliecināt savu atšķirību, no otras puses. Nevar neievērot arī apstākli, ka strīdīgais regulējums šajā lietā tika izstrādāts tikai pēc darbinieces lūguma viņai atļaut nēsāt Islāma galvassegu, tas var likt aizdomāties par to, vai šādas "neitralitātes" pamatā neslēpjas aizspriedumi.
Sprieduma lietā Commune d’Ans prasītāja strādā pašvaldībā par biroja vadītāju; viņas pienākumi pārsvarā neietver saskarsmi ar apmeklētājiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.