16. Janvāris 2024 /NR. 3 (1321)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai pašvaldības domes deputāti var nepiedalīties lēmumu pieņemšanā
Mg. iur.
Vita Nagle
Jelgavas novada pašvaldības Centrālās administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja 

Pirms gada, 2023. gada 1. janvārī, stājās spēkā Pašvaldību likums, kas ir saistošs visām Latvijas pašvaldībām. Pašvaldību likumā ir daudz jaunu normu un precizējumu, kas praksē sagādā arī daudz jautājumu par to piemērošanu. Šajā rakstā autore pievēršas tieši Pašvaldību likuma 37. panta saturam, kura pirmā daļa noteic, ka domes lēmums ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk nekā puse klātesošo domes deputātu un ja likumā nav noteikts citādi, bet ceturtā daļa paredz, ka deputāts ir uzskatāms par klātesošu balsošanā, ja viņš ir balsojis "par", "pret" vai "atturas". Vai likums deputātam balsošanā dod arī izvēlas iespēju "nepiedalās"?

Deputāta loma sabiedrībā

Gan Saeimas, gan pašvaldības domes deputāta loma ir bijusi svarīga vienmēr. Jo tieši deputāts ir tas, kas pārstāv sabiedrības intereses un īsteno tās caur lēmumiem. Tā ir atbildība pret saviem vēlētājiem. Pirmkārt, priekšvēlēšanu posmā deputāta kandidāts dod solījumus – gan pats savus tikšanās reizēs ar vēlētājiem, gan kopā ar savu sarakstu, kas gatavo programmu, dažādus aicinājumus u.tml.

Otrkārt, varas periodā vēlētāji gaida, ka politiķis darbosies viņu interesēs atbilstoši vēlētāju priekšstatiem par labo un slikto. Politiķim nav tiesību gaidīt, ka darbi paši pastāstīs par sevi un labie darbi tiks novērtēti. Jāsaprot, ka katrs lēmums tiešā veidā pozitīvi ietekmē daļu no vēlētājiem, tātad netiešā veidā pārējo vēlētāju izredzes saņemt iecerēto samazinās.1 Tādējādi deputāta lomai ir jābūt atbildīgai ne tikai pret saviem vēlētājiem, sevi, bet arī pret savu valsti un pašvaldību kopumā. Katrs lēmums ir svarīgs un dažkārt arī var būt izšķirošs. Deputātam ir jābūt savai pārliecībai par izskatāmajiem jautājumiem, kā arī jāspēj pieņemt atbilstošs lēmumus pēc saviem ieskatiem. Stingra nostāja un griba, uzdrīkstoties balsot un pamatot savu viedokli, ir viens no argumentiem par deputāta spējām un vēlmi uzņemties atbildību par savu lēmumu.

Teorijā ir sniegti dažādi politikas jēdziena skaidrojumi. Kā vienu no piemēriem var minēt šādu: "Politika ir īpašs nodarbošanās veids, kurā norisinās sabiedrības pārvaldīšana. Politikas pamatuzdevums ir radīt un uzturēt apstākļus sabiedrības pastāvēšanai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties