23. Janvāris 2024 /NR. 4 (1322)
Tiesību prakses komentāri
Eiropas Parlamenta un Saeimas deputātu darba ierobežojumi pandēmijā un to pārbaude tiesās
LL.M
Vineta Bei
Eiropas Savienības Vispārējās tiesas tiesneses Ingas Reines biroja juriste 

I. Ievads

Eiropas Savienībā (turpmāk – ES vai Savienība) Covid sertifikāts tika ieviests no 2021. gada 1. jūlija ar mērķi atvieglot brīvu pārvietošanos Covid-19 pandēmijas laikā. Šajā ziņā Eiropas likumdevējs pēc Eiropas Komisijas priekšlikuma pieņēma Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/953 (2021. gada 14. jūnijs) par sadarbspējīgu Covid‑19 vakcinācijas, testa un pārslimošanas sertifikātu (ES digitālais Covid sertifikāts) izdošanas, verifikācijas un akceptēšanas satvaru nolūkā atvieglot brīvu pārvietošanos Covid‑19 pandēmijas laikā (OV 2021, L 211, 1. lpp.), kā arī Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/954 (2021. gada 14. jūnijs) par sadarbspējīgu Covid‑19 vakcinācijas, testa un pārslimošanas sertifikātu (ES digitālais Covid sertifikāts) izdošanas, verifikācijas un akceptēšanas satvaru attiecībā uz trešo valstu valstspiederīgajiem, kas Covid‑19 pandēmijas laikā likumīgi uzturas vai dzīvo dalībvalstu teritorijā (OV 2021, L 211, 24. lpp.). Pamatojoties uz šīm regulām, galvenokārt 2021. gada rudenī ES dalībvalstis Covid sertifikāta izmantošanu paplašināja arī piekļuvei noteiktiem publiskiem pasākumiem, ēkām vai transportam, lai ierobežotu vīrusa SARS-CoV-2 izplatīšanos un aizsargātu sabiedrības veselību.

Eiropas Parlamenta (turpmāk – EP) Prezidija 2021. gada 27. oktobra lēmums bija viens no šādiem piemēriem ES telpā. Tajā bija noteikts, ka laikposmā no 2021. gada 3. novembra līdz 2022. gada 31. janvārim katram, kurš vēlas piekļūt EP ēkām tā trijās darbavietās Briselē, Strasbūrā vai Luksemburgā, bija jāuzrāda derīgs Covid sertifikāts. Šī lēmuma tiesiskums tika vērtēts arī ES tiesās.

Raksts detalizētāk apskatīs minētā EP lēmuma regulējumu attiecībā uz EP deputātiem un ES tiesu nolēmumus tā tiesiskuma pārbaudē, ņemot vērā tēmas aktualitāti, kuru atgriezis 2023. gada 7. decembra Satversmes tiesas spriedums par Saeimas deputātam noteikto prasību uzrādīt Covid sertifikātu dalībai Saeimas darbā no 2021. gada 15. novembra līdz 2022. gada 31. martam.1 Šajā ziņā raksta nobeigumā tiks sniegts konspektīvs regulējumu salīdzinājums Covid sertifikāta prasības noteikšanai deputātiem EP un Saeimā, kā arī komentārs par minēto Satversmes tiesas spriedumu.

 

II. Covid sertifikāta prasība EP deputātu darbam

1. Regulējums

Ar EP Prezidija 2021. gada 27. oktobra lēmumu arī EP deputātiem bija jāuzrāda derīgs Covid sertifikāts, lai viņi varētu iekļūt EP ēkās, lai veiktu savus no EP deputātu pienākumiem izrietošos uzdevumus. Šis ierobežojums papildināja jau iepriekš arī EP deputātiem noteiktus pasākumus, kuri atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības tika atviegloti vai pastiprināti: masku nēsāšanu EP ēkās un temperatūras kontroli pie to ieejām, aizliegumus rīkot dažādu veidu publiskos pasākumus, individuālus vai grupu apmeklējumus, kā arī attālinātu piedalīšanos dažādās sanāksmēs.

Minētā EP lēmuma piemērošanai "Covid sertifikāts" tika pielīdzināts tā definīcijai, kuru izmantoja brīvas pārvietošanās ES atvieglošanai pandēmijas laikā un kas bija noteikta Regulas 2021/953 3. panta 1. punktā, saskaņā ar kuru par "Covid sertifikātu" varēja saukt vienu no šādiem trīs sertifikātiem: 1) vakcinācijas sertifikātu, kas apliecina, ka sertifikāta turētājs ir saņēmis Covid‑19 vakcīnu sertifikāta izdevējā dalībvalstī; 2) testa sertifikātu, kurā apstiprināts, ka sertifikāta turētājam ir veikts molekulārs nukleīnskābes amplifikācijas tests (turpmāk – PCR tests) vai ātrais antigēna tests (turpmāk – TRA tests), vai 3) pārslimošanas sertifikātu, kas apliecina, ka sertifikāta turētājs pēc pozitīva rezultāta PCR testam, ko veikuši veselības aprūpes speciālisti vai kvalificēts testēšanas personāls, ir pārslimojis SARS‑CoV‑2 infekciju.

EP Prezidija lēmumā bija precizēts, ka ar to noteiktajiem pasākumiem ir divkāršs mērķis: pirmkārt, lai nodrošinātu, ka EP ievēro savu no Savienības līgumiem izrietošo juridisko pienākumu atjaunot parasto kārtību, un, otrkārt, lai nodrošinātu pietiekamas garantijas visu to personu, kuras atrodas EP telpās, dzīvības un veselības aizsardzību.

Šis lēmums tika divas reizes pagarināts ar diviem atsevišķiem lēmumiem attiecīgi līdz 2022. gada 13. martam un 2022. gada 10. aprīlim. Šobrīd šie lēmumi vairs nav spēkā.

2. EP deputātu un darbinieku prasības Vispārējā tiesā

Kopā 18 EP deputāti, kā arī 89 EP darbinieki apstrīdēja EP Prezidija 2021.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties