"Lai šī jaunā valsts Satversme padara Latviju laimīgu un stipru!" – atkal un atkal varam atcerēties Satversmes sapulces prezidenta Jāņa Čakstes vēlējumu 1922. gada 7. novembrī, dienā, kad stājās spēkā jaunās Latvijas valsts konstitūcija redakcijā, kas bija pieņemta tā paša gada sākumā – 15. februārī. Vienā teikumā apvienoti divi būtiskākie Satversmes uzdevumi, kas ir nemainīgi aktuāli arī šobrīd, – nodrošināt Latvijas iedzīvotājiem laimīgu, labklājīgu dzīvi un, nodrošinot efektīvu valsts funkcionēšanu, sargāt to no visu veidu apdraudējumiem.
Šis "Jurista Vārds" iznāk Satversmes pieņemšanas gadadienas nedēļā, līdz ar to piedāvājam lasītājiem vairākas ar to tematiski saistītas publikācijas. Līdzās informācijai par Satversmes sarga – Satversmes tiesas – jaunā darba gada atklāšanu ir publikācija, kas aicina "Jurista Vārda" lasītājus ielūkoties Latvijas jauniešu viedokļos par Satversmes aizsargātajām vērtībām, it īpaši cilvēka cieņu, kas ir centrālais elements demokrātiskā un tiesiskā valstī. Redakcija ir izvēlējusies piecus, mūsuprāt, interesantākos domrakstus no Satversmes tiesas rīkotā skolēnu konkursa un priecājas gan par jauniešu zināšanām, gan oriģinālo skatījumu, gan Latvijas valsts un Satversmes pamatā likto vērtību izpratni.
Šajā žurnālā lasāma arī intervija, kurā divas tiesneses, profesores, abas arī kādreizējās Satversmes tiesas tiesneses un priekšsēdētājas – Ineta Ziemele un Sanita Osipova – stāsta par būtisku notikumu Latvijas tiesību doktrīnā – tikko kā iznākušo kolektīvo monogrāfiju "Publiskās tiesības. Ievads", kas ir pirmā grāmata latviešu valodā, kas konceptuāli aplūko ar Satversmi nesaraujami saistītās publiskās tiesības visā to daudzveidībā un vienlaikus arī vienotībā. Šī saruna redakcijā tika arī filmēta un šonedēļ būs skatāma portālā juristavards.lv, kā arī žurnāla sociālo tīklu kontos.
Šajā "Jurista Vārdā" tiek publicēts arī Dr. iur. Ineses Nikuļcevas raksts par Satversmes praktisko piemērošanu, proti, par 72. pantu. Publikāciju rosinājusi nesenā likuma "Grozījumi Notariāta likumā" apturēšana un neveiksmīgā vēlētāju parakstu vākšana ar mērķi ierosināt tautas nobalsošanu par šī likuma atcelšanu. Autore aicina lasītājus uz pārdomām par šīs Satversmes normas mūsdienīgumu un efektivitāti.
Visbeidzot, jāatgādina, ka pirms diviem gadiem, svinot Satversmes simtgadi, tieši 15. februārī iznāca "Jurista Vārda" grāmatžurnāls, kurā tiesībpolitisku eseju formātā aplūkoti būtiskākie Satversmē iekļautie jēdzieni, sākot no lielajām idejām (Latvijas tauta, demokrātija, neatkarība utt.) un jēdzieniem, kas saistīti ar cilvēku kā galveno vērtību (vienlīdzība, dzīvība, brīvība u.c.), beidzot ar tiesiskas un demokrātiskas valsts funkcionēšanai svarīgiem elementiem (likums, taisnīgums, kopējais labums, labklājība utt.). Arī šajā žurnālā intervētās profesores piedalījās Satversmes simtgades eseju krājuma tapšanā: prof. Ziemele piedāvāja savu skatījumu par jēdzienu "valsts nepārtrauktība", bet prof. Osipova uzrakstīja eseju "Brīvība". Visas esejas par Satversmi brīvpieejā jebkuram interesentam pieejamas portālā juristavards.lv.1
Tāpat gribētos atgādināt par "Jurista Vārda" iniciēto, mūsuprāt, unikālo projektu – Satversmes lasījumiem videoformātā – izglītojošo dokumentālo filmu "Atver Satversmi", kas plašai sabiedrībai piedāvā iespēju mūsu konstitūciju ne vien izlasīt, bet arī "noklausīties" vai "noskatīties". Katra filmas "sērija" – Satversmes nodaļa – sākas ar komentāru, kam seko visu pantu lasījumi. Prof. Ziemele filmā "Atver Satversmi" komentē pirmo nodaļu "Vispārējie noteikumi", bet prof. Osipova skaidro sesto nodaļu "Tiesa". Savukārt Dr. iur. Nikuļceva šajā filmā lasa vēl vienam ar tautas nobalošanu saistītam mehānismam (Satversmes grozīšanai) veltīto 79. pantu.
Arī izglītojošā filma "Atver Satversmi", kas populārā veidā skaidro mūsu konstitūciju, pieejama ikvienam interesentam portālā juristavards.lv, kā arī "Jurista Vārda" Youtube kontā.2
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.