13. Februāris 2024 /NR. 7 (1325)
Atsaucoties uz publicēto
Vienošanās process un probācijas uzraudzība kā pamatsods nosacītas notiesāšanas vietā
Mg. iur.
Uldis Zemzars
Ģenerālprokuratūras Darbības kontroles un starptautiskās sadarbības departamenta Prokuratūras funkciju īstenošanas koordinācijas nodaļas jurists konsultants  

2024. gada 9. janvārī žurnālā "Jurista Vārds" publicēts zvērinātas advokātes Ph.D. Lienes Neimanes raksts "Probācijas uzraudzība nosacītas notiesāšanas vietā: vai būs mazāk vienošanās procesu"1 (turpmāk – raksts). Rakstā autore analizējusi vienošanos kriminālprocesā, kā arī to, kādu iespaidu uz vienošanos kriminālprocesā atstās atteikšanās no nosacītas notiesāšanas, tās vietā paredzot probācijas uzraudzību kā pamatsodu atbilstoši likumprojektam "Grozījumi Krimināllikumā" Nr. 463/Lp14 (turpmāk – likumprojekts). L. Neimane savā rakstā minējusi vairākus secinājumus un apsvērumus, kam nevar piekrist.

Autore rakstā norāda, ka "autores darba praksē gūts apstiprinājums tam, ka apsūdzētais, kuram nav juridisku zināšanu, lielākoties neizprot vienošanās procesa būtību, piemērošanas priekšnoteikumus un jo īpaši – tiesiskās sekas. Pārsvarā izveidojies priekšstats, ka vienošanās procesa piemērošana nozīmē to, ka persona netiks atzīta par vainīgu un netiks notiesāta, kas gan neatbilst Kriminālprocesa likumā noteiktajām vienošanās procesa piemērošanas tiesiskajām sekām". Citā vietā autore norāda: "Kriminālprocesa likumā (434. panta pirmajā daļā) ir paredzēts prokurora pienākums sniegt apsūdzētajam skaidrojumu par vienošanās procesa piemērošanu, kam savukārt būtu jānovērš apsūdzētā neizpratne par vienošanās procesa piemērošanu situācijās, kad apsūdzētajam nav aizstāvja, kurš apsūdzētajam varētu izskaidrot vienošanās procesu. Tomēr Kriminālprocesa likumā noteiktais prokurora pienākums praksē nedarbojas, jo tikai pēc lēmuma par vienošanās procesa piemērošanu pieņemšanas apsūdzētais tiek informēts par viņa tiesībām un vienošanās procesa sekām." Nevar piekrist šādiem autores apgalvojumiem, jo jau Kriminālprocesa likuma 434. panta pirmajā daļā ir nepārprotami noteikts: ja prokurors, ceļot apsūdzību vai turpinot kriminālvajāšanu, atzīst par iespējamu procesā slēgt vienošanos, viņš izskaidro apsūdzētajam un nepilngadīgā apsūdzētā pārstāvim iespēju noregulēt krimināltiesiskās attiecības, slēdzot vienošanos, tās sekas un apsūdzētā tiesības vienošanās procesā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties