5. Marts 2024 /NR. 10 (1328)
Tiesību politika
Lietderības revīzija par administratīvo naudas sodu izpildi
1

2024. gada 31. janvārī Valsts kontrole noslēdza fokusētu lietderības revīziju (Revīzija), kurā ticis vērtēts viens no administratīvā pārkāpuma procesa posmiem – administratīvo naudas sodu izpilde.1 Revīzijā tika vērtēts, vai izveidotā administratīvo naudas sodu izpildes sistēma darbojas efektīvi un vai izpilde tiek nodrošināta ar iespējami mazāko resursu patēriņu (vērtēšanas kritērijus skat. 1. tabulā).

Darba apjoms pieaudzis, taču rezultāti nav uzlabojušies

Līdz ar Administratīvās atbildības likuma (AAL) stāšanos spēkā 2020. gada 1. jūlijā tika noteiktas vairākas izmaiņas administratīvo naudas sodu izpildes procesā. Lai arī Administratīvās atbildības likumprojekta sākotnējās ietekmes novērtējumā2 tika prognozēts, ka valsts pārvaldes iestāžu un tiesu ikdienas funkcijas netiks finansiāli ietekmētas un papildu resursi netika plānoti, jaunā administratīvo naudas sodu izpildes regulējuma īstenošanai ir nepieciešams vairāk resursu.

Revīzijā secināts, ka darbu apjoms administratīvo naudas sodu izpildē ir pieaudzis, taču rezultāti nav uzlabojušies. Tā kā 90 % no visiem uzliktajiem naudas sodiem ir par administratīvajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē, visvairāk jaunais administratīvo naudas sodu izpildes regulējums ir ietekmējis Valsts policijas darbu. Iepriekš naudas sodus par pārkāpumiem ceļu satiksmē nodeva piespiedu izpildei, ja tie nebija samaksāti gada laikā no dienas, kad lēmums par naudas soda uzlikšanu stājās spēkā, un pārkāpējam līdz naudas soda nomaksai tika liegts saņemt noteiktus pakalpojumus saistībā ar dalību ceļu satiksmē. Tādā veidā tika nodrošināta gan efektīva naudas sodu izpilde, gan ekonomisks valsts budžeta līdzekļu izlietojums, organizējot administratīvo naudas sodu izpildi.

1. tabula. Vērtēšanas kritēriji

 

Revīzijas jautājums

Noteiktais kritērijs

Kritērijs ir sasniegts / nav sasniegts /sasniegts daļēji

Revīzijas galvenais jautājums: vai izveidotā administratīvo naudas sodu izpildes sistēma darbojas efektīvi un izpilde tiek nodrošināta ar iespējami mazāko resursu patēriņu?

1

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
novērotājs
7. Marts 2024 / 11:28
0
ATBILDĒT
Ja tiktu veikta lietderības revīzija ne vien administratīvo naudas sodu izpildei, bet visam administratīvā pārkāpumu procesam kopumā, rezultāts būtu daudz drausmīgāks.
Iepriekš: rezolūcija par lietvedības uzsākšanu, administratīvā pārkāpuma protokols un lēmums par soda piemērošanu.
Šobrīd: lēmums (10 sastāvdaļas) par administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanu, lēmums par pie atbildības saucamās personas statusa piešķiršanu (7 sastāvdaļas), kuru paziņojot jāpievieno iepriekš pieņemtais lēmums par uzsākšanu. Savukārt lēmums par soda piemērošanu līdzvērtīgs tiesas spriedumam ar pierādījumu vērtēšanas procesa aprakstu un tml. Un tas viss mutvārdu procesā, lai personu, piemēram, brīdināt vai piemērot naudas sodu divu naudas soda vienību apmērā (10 euro).
Lielākoties lēmumi, kas tiek drukāti uz vairākām lappusēm, liecības, atzinumi, kas sākotnēji tapusi papīra formā, tiek skenēti, lai tos pievienotu elektroniski APAS sistēmai, tādējādi dubultējot amatpersonu darbu.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties