5. Marts 2024 /NR. 10 (1328)
Tiesību prakses komentāri
Par Konkurences padomes pilnvarām, meklējot izpētes lietā nozīmīgu informāciju
1
Andris Eglons
Konkurences padomes Juridiskā departamenta direktora p.i. 

Šī raksta mērķis ir informēt par Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023. gada 19. decembra spriedumā lietā Nr. SKA-94/2023 ietvertajām atziņām, kas izkristalizē Konkurences padomes tiesības, veicot Konkurences likuma 9. panta piektās daļas 4. punktā minētās procesuālās darbības, iegūt personas datus.

Ievads un tiesvedības būtība

Konkurences padome (turpmāk – KP) 2015. gada 23. aprīlī ierosināja izpētes lietu par Konkurences likuma (turpmāk – KL) 11. panta pirmajā daļā noteiktā aizlieguma pārkāpumu būvmateriālu izplatīšanas tirgū. Izpētes lietas ietvaros KP 2015. gada 15. jūlijā veica KL 9. panta piektās daļas 4. punktā minētās darbības (turpmāk – Inspekcija), tostarp izgatavoja SIA "DEPO DIY" darbinieku un arī pieteicēja – SIA "DEPO DIY" valdes priekšsēdētāja (turpmāk – Pieteicējs) – darba datora cietā diska pilnu spoguļattēla kopiju, kas tostarp saturēja Pieteicēja privātās dzīves datus. Izņemtā informācija tika uzglabāta KP.

Pieteicējs vērsās administratīvajā tiesā par KP faktiskās rīcības, Inspekcijas laikā nokopējot pieteicēja personas datus, prettiesiskuma konstatēšanu, kā arī par pienākuma uzlikšanu KP dzēst pieteicēja personas datus no KP datu nesējiem. Pieteicējs norādīja, ka no tiesību normām neizriet KP tiesības apstrādāt Pieteicēja personas datus un KP rīcība nav bijusi samērīga. Pieteicējs uzskata, ka KP drīkstēja apstrādāt tikai tos datus, kas bija nepieciešami izpētes lietai. Tādējādi KP jau Inspekcijas laikā bija jāatlasa tā informācija, kas vēlāk tiks izmantota kā pierādījums izpētes lietā.

Vienlaikus pieteicējs vērsās KP un lūdza viņa klātbūtnē atlasīt un dzēst nokopētos pieteicēja personas datus, kā arī atlīdzināt morālo kaitējumu 7000 eiro apmērā. KP 2016. gada 13. jūnija vēstulē norādīja, ka personas datu atlase un dzēšana ir jau uzsākta, bet prasījums par morālā kaitējuma atlīdzinājumu tika noraidīts.

2023. gada 19. decembrī Senāta Administratīvo lietu departaments (turpmāk – Senāts) izskatīja administratīvo lietu un pieņēma spriedumu lietā Nr. SKA-94/2023 (turpmāk – Spriedums), ar kuru tika noraidīta Pieteicēja kasācijas sūdzība un atstāts spēkā Administratīvās apgabaltiesas 2020. gada 13. maija spriedums Nr. A420236416 (turpmāk – Apgabaltiesas spriedums), ar kuru tika noraidīts pieteikums daļā par KP veiktās Inspekcijas un Pieteicēja personas datu apstrādes atzīšanu par prettiesisku un morālā kaitējuma atlīdzinājumu, vienlaikus nosakot pienākumu KP viena mēneša laikā no sprieduma spēkā stāšanās dienas dzēst no datu nesējiem 2016.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Raimo
8. Marts 2024 / 00:40
0
ATBILDĒT
Dīvaini, ka Senāta 2023. gada 19. decembra spriedums lietā Nr. SKA-94/2023 nav atrodams Augstākās tiesas judikatūras nolēmumu arhivā, kā arī nav Latvijas tiesu portāla anonimizēto nolēmumu sadaļā....
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties