12. Marts 2024 /NR. 11 (1329)
Tiesību politika
Lietu svēršana kā tiesu sistēmas nākotnes izaicinājums
Svetlana Beļajeva
Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas tiesnese 

Tiesības uz taisnīgu tiesu ir viena no apjomīgākajām cilvēka tiesībām, kas nostiprināta Latvijas Republikas pamatlikumā. Pieejamība tiesai ir viens no taisnīgas tiesas pamatprincipiem, kas mūsu strauji mainīgajā pasaulē vairs nenozīmē tikai iespēju ieiet tiesas namā, bet arī saņemt tiesas pakalpojumus ātri un kvalitatīvi, ekonomiski un praktiski pieņemamā veidā, izmantojot arī informācijas tehnoloģiju piedāvātās iespējas.

Tiesu pārvaldības teorijā, kuras veidotāji ir Eiropas komisija Tiesu efektivitātei (turpmāk – CEPEJ) un Eiropas Tiesu administrēšanas pētījumu asociācija, atzīts, ka tiesību uz taisnīgu tiesu pamatā ir tiesu darba kvalitāte un efektivitāte. Tiesu darba kvalitāti nodrošina profesionāli tiesneši un augsti kvalificēti tiesas darbinieki. Taču būtiski darba kvalitāti ietekmē arī procesuālie rīki, informācijas tehnoloģijas, noslodze, cilvēkresursu pārvaldība, tiesu administrēšana un citi aspekti. Savukārt efektivitāte tiek vērtēta, ņemot vērā tiesu un tiesnešu spējas sasniegt kvalitatīvu rezultātu saprātīgā termiņā, izmantojot saprātīgus resursus. Tādējādi "trīs vaļi", uz kuriem balstās tiesu sistēmas efektivitāte, ir nolēmumu kvalitāte, procesu ilgums un tiesvedības izmaksas.

Lietas izskatīšanas termiņš ir viens no kritērijiem tiesu pieejamības nodrošināšanai. Neapšaubāmi, ka tas nevar prevalēt pār kvalitatīvu nolēmumu, bet, ja tas ir samērīgs ar lietas sarežģītību, tas ietver arī nolēmuma sagatavošanai nepieciešamo laiku un no šī aspekta ir saprātīgs, jo pamatots ar objektīviem kritērijiem, tādējādi ir saprotams sabiedrībai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties