18. Jūnijs 2024 /NR. 25/26 (1343/1344)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pasaules labā prakse būvniecības projektos Latvijā – kā un vai to pielietot
Mg. oec.
Zanda Zariņa
SIA "Būves nākotnei" valdes locekle 

Ikdienas darbā saskaroties ar pasaules labajiem piemēriem būvniecības nozarē, jāsecina, ka Latvija ir ceļa sākumā uz labās prakses piemērošanu un ir vairāki loģiski iemesli, kāpēc šajā jautājumā mums vēl tāls ceļš priekšā.

Par labo praksi nozarē pieņemts uzskatīt dokumentus un vadlīnijas, kuras pamatā izstrādā starptautisku ekspertu darba grupās un, lai nomierinātu skeptiķus, kas uzskata, ka ārvalstu pieredze ne vienmēr ir saistīta ar to, kas aktuāls Latvijā un kopumā mūsu mentalitāte un darba kultūra ievērojami atšķiras no Rietumeiropas vai citu valstu – arī eksperti no Latvijas kopš 2023. gada aktīvi darbojas vismaz divās Starptautiskās inženierkonsultantu federācijas (turpmāk – FIDIC) organizācijas struktūrās:

  • Uzņēmējdarbības labās prakses vadības komitejā (Business Practice Leadership Committee),
  • Darba grupā par iepirkumu procesu (Procurement task group).

Abu grupu darbs vērsts uz to, lai FIDIC tipveida līgumu izmantošana kļūtu saprotamāka un tiktu saglabāti līgumu vispārīgajiem noteikumiem piemītošie principi arī pēc tam, kad katra projekta vajadzībām izstrādāti speciālie noteikumi.

FIDIC (International Federation of Consulting Engineers) dibināta 1913. gadā, tās biedri ir nacionālās inženierkonsultantu asociācijas. Federācijas uzdevums ir tajā uzņemto nacionālo asociāciju vārdā atbalstīt un īstenot inženierkonsultāciju nozares stratēģiskos mērķus, izplatīt informāciju un materiālus, kas varētu būt noderīgi federācijas biedriem.

Latvijā FIDIC kontekstā visvairāk pazīstamas ir tieši šīs organizācijas radītās tipveida līguma veidnes, ko iespējams pielāgot dažādiem būvniecības projektiem, bet tā veido un periodiski atjauno arī pamatnostādnes un vadlīnijas dažādiem ar būvniecības nozari saistītiem jautājumiem. Šo materiālu mērķis ir iepazīstināt ar plaši izmantotām konsultantu atlases metodēm visā pasaulē, izskaidrot attiecīgās procedūras un apvienot tās visas interesentiem pieejamās publikācijās, kā arī zināmā mērā uzsvērt un izskaidrot FIDIC politiku šajā jautājumā.

2023. gadā apritēja 110 gadi, kopš pastāv FIDIC organizācija. Šajā laikā tā spējusi apvienot vairāk nekā vienu miljonu biedru, kuri pārstāv 40 000 uzņēmumu 100 valstīs.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties