18. Jūnijs 2024 /NR. 25/26 (1343/1344)
Skaidrojumi. Viedokļi
Inženierkonsultanta un FIDIC līgumu izmantošanas priekšrocības publiskajā iepirkumā
Mg. iur., MBA
Jānis Uzulēns
SIA "Būves nākotnei" jurists 

Publiskajam iepirkumam likumā ir definēts mērķis. Tas aprakstīts trīs punktos. Autoram šī raksta ietvaros svarīgākais šķiet mērķis nodrošināt pasūtītāja līdzekļu efektīvu izmantošanu, maksimāli samazinot tā risku.

Dr. sc. ing. Jana Simanovska kādā prezentācijā demonstrējusi Eiropas Komisijas pētījuma datus, kas liecina, ka 83 % gadījumu nelietderīgi izdevumi iepirkumos radušies nepietiekamas profesionalitātes dēļ un tikai 17 % gadījumu iemesls ir korupcija.1

Būvniecības process sastāv no vairākām secīgām, citai citu papildinošām stadijām. Neatkarīgi no izvēlētās būvniecības projekta realizācijas metodes viena no būtiskām stadijām ir iepirkums. Gan publiska, gan privāta iepirkuma gadījumā ar uzvarējušo pretendentu tiek noslēgts līgums, kam tiek pievienoti pielikumi, kas attiecas un ir svarīgi realizējamā projekta ietvaros.

Līgumi mēdz būt dažādi, tajā skaitā tipveida. Atsevišķās valstīs līgumi faktiski ir ieguvuši standarta nozīmi, jo noteikumi gadu gaitā ir precīzi izstrādāti un aprakstīti, balstoties uz pētījumiem, pieredzi utt. Atsevišķi tipveida līgumi tiek veidoti kā universāls dokumentu kopums, kas pielietojams plašākā mērogā, nevis tikai vienas valsts ietvaros. Pie tāda tipa līgumiem var pieskaitīt FIDIC līgumus.

FIDIC jeb Starptautiskā inženierkonsultantu federācija (International Federation of Consulting Engineers) dibināta 1913. gadā, tās biedri ir nacionālās inženierkonsultantu asociācijas. Federācijas uzdevums ir tajā uzņemto nacionālo asociāciju vārdā atbalstīt un īstenot inženierkonsultāciju nozares stratēģiskos mērķus un izplatīt informāciju un materiālus, kas varētu būt noderīgi federācijas biedriem. Pašlaik FIDIC ir pārstāvēts vairāk nekā 100 valstīs,2 biedru kopskaits, kas pamatā ir juridiskas personas, visās valstīs pārsniedz 40 000.

FIDIC būtiskākie mērķi un uzdevumi:

  • pārstāvēt inženierkonsultāciju nozari pasaules mērogā;
  • uzlabot inženierkonsultanta profesijas reputāciju;
  • sniegt pārbaudītu, ar praksi pierādītu informāciju jautājumos, kas saistīti ar uzņēmējdarbības praksi būvniecības nozarē;
  • sekmēt dzīvotspējīgas inženierkonsultāciju nozares attīstību visā pasaulē;
  • uzlabot būvniecības un tās procesu kvalitāti;

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties