23. Jūlijs 2024 /NR. 30 (1348)
Skaidrojumi. Viedokļi
Diplomātiskās tiesības Senajā Romā
Dr. iur.
Allars Apsītis
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultātes doc. p.i. 
Ph.D.
Jolanta Dinsberga
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultātes, Ekonomikas un kultūras augstskolas, Alberta koledžas un Biznesa vadības koledžas lektore 

Raksta autori piedāvā nelielu ieskatu to veiktā romiešu tiesību un literatūras avotu pētījuma rezultātos par diplomātisko tiesību normu aizsākumiem Senās Romas civilizācijā. Pētījuma ietvaros realizēta tā sauktās Justiniāna kodifikācijas (pazīstama arī ar nosaukumu Corpus Iuris Civilis) daļās Codex Iustinianus (Justiniāna kodekss, 534. AD)1 un Digesta seu Pandectae (Sakārtojums vai sakopojums, 533. AD),2 kā arī Gaja Institūcijās (Gaius Institutiones. ~161. AD)3 un romiešu vēsturnieka Tita Līvija (Titus Livius, 64./59. p.K. – 12./17. AD) opusā Ab Urbe Condita (No Pilsētas dibināšanas, ~ 27.–9. p.K.)4 ietvertās informācijas izpēte un analīze, izmantojot induktīvo, deduktīvo un salīdzinošo metodi.

Vēstnieka statuss

Ārvalstu vēstnieki Romā un Romas vēstnieki ārzemēs tika dēvēti par legātiem (legati).5

Saskaņā ar t.s. Ius legationis ārvalstu vēstnieki Romā baudīja īpašu neaizskaramību – viņus kvalificēja kā "svētus" – sancti. Neaizskaramības statuss saglabājās pat situācijās, kad vēstnieka pārstāvētā valsts atradās kara stāvoklī ar Romu – valstij bija pieteikts karš. Romieši garantēja šādu neaizskaramības privilēģiju ārvalstu vēstniekiem savā valstī un pieprasīja, lai Romas vēstnieki ārvalstīs baudītu tādu pašu statusu.

Romas republikā ar starptautisko attiecību kārtošanu nodarbojās Romas senāts, kas cita starpā uzņēma ārvalstu vēstniekus un sūtīja oficiālas vēstniecības (legatio) uz ārvalstīm. Impērijas laikā minētos pienākumus pārņēma imperators.

Romas vēstniekus mēdza nosūtīt arī kādu sevišķu uzdevumu pildīšanai, piemēram, kara pieteikšanai (t.s. fetiales), starptautisku līgumu slēgšanai, domstarpību risināšanai starp Romu un attiecīgo valsti.

Justiniāna kodifikācijas daļas Digesta seu Pandectae (533. AD) 50. grāmatas 7. nodaļas 18. fragmentā attiecībā uz vēstnieku neaizskaramību teikts aptuveni šādi: "Ja kāds vēstnieku/ legātu ienaidnieka sit/ aizskar, pret tautu tiesībām (ius gentium) tas pārkāpums/ nodarījums ir/{alternat. tulk.:} viņš [pārkāpumu] nodarījis ir, [tā] uzskatīts/ pieņemts tiek, tāpēc ka svēti/ neaizskarami tiek turēti vēstnieki/legāti."6 (D 50.7.18)

Šeit nepieciešams neliels komentārs par fragmentā minētajām tautu tiesībām (ius gentium).

Senajā Romā vienlaikus darbojās trīs tiesību sistēmas:

1. Ius civile – civiltiesības, Romas "pilsoņu tiesības". Attiecās uz Romas pilsoņiem (cives romani). Šo sistēmu veidoja tautas sapulču pieņemtie likumi un plebiscīti, senāta lēmumi, vēlāk, impērijas laikā, arī imperatoru izdotie normatīvie akti.7 (D 1.1.7. pr., skat. arī: Gaius, inst. 1.2–5 u. c. avotus.)

Turklāt par piederīgiem Ius civile sistēmai tika atzīti arī t.s. klasiskā laika (I-III gs.) priviliģēto juristu autoritatīvie atzinumi attiecībā uz dažādu tiesisku problēmsituāciju risināšanu. (D 1.1.7. pr., Gaius, inst. 1.2 u. c.)8

Sistēma regulēja ar romiešu privātīpašuma tiesību garantēšanu, līgumtiesisko darījumu kārtošanu, mantošanu, ģimenes tiesību institūtiem – laulību, aizbildnību u. c. saistītus jautājumus.

2. Ius praetorium – prētora tiesības. Radās republikas laikā, darbojās līdzās Ius civile, kuru normu nepietika, lai regulētu tiesiskās attiecības sabiedrībā, kas nepārtraukti attīstījās un modernizējās. Sistēma dibinājās uz romiešu maģistrātu (vēlēto amatpersonu) prētoru (praetores) izdotajiem administratīvajiem normatīvajiem aktiem (ediktiem, interediktiem) un administratīvo rīcību tiesvedībā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties