Saskaņā ar zinātniskajiem pētījumiem apmēram vienam no katriem 10 pacientiem ārstniecības procesa laikā tiek nodarīts kaitējums. Katru gadu vairāk nekā trīs miljoni nāves gadījumu notiek nekvalitatīvi sniegtu veselības aprūpes pakalpojumu dēļ.1 Jā, veselības aprūpe ir joma ar augstu risku!2 To, ka sarežģītajā un daudzšķautņainajā ārstniecības realitātē medicīnas kļūdas nenotiks, nevar garantēt pat visefektīvākās pacienta drošības sistēmas. Ārstniecība bez riska kaitējuma pacienta veselībai vai drošībai ir pacientu drošības sistēmas ideāls.
Apzinoties, ka ārstniecība vienmēr ir saistīta ar noteiktu risku, Latvijā kopš 2013. gada 25. oktobra pacientam ir tiesības uz atlīdzību no Ārstniecības riska fonda par viņa dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu. Lēmumu pieņemšana par atlīdzības izmaksu vai atteikumu izmaksāt atlīdzību no Ārstniecības riska fonda ietilpst Veselības inspekcijas kompetencē.
Vairāk nekā 10 gadu garumā strādājot pie lietām, kas skar atlīdzības izmaksu no Ārstniecības riska fonda, jāatzīst, ka veselības aprūpes riskam var būt ļoti augsta cena, iespējams, pati augstākā, kāda vien var būt: 1) pacienta veselības cena; 2) cena naudas izteiksmē.
Šī cena varētu arī nebūt, ja no pirmā brīža, kad pacients vēršas ārstniecības iestādē pēc palīdzības, līdz brīdim, kamēr pacients ir pabeidzis ārstniecības epizodi šajā ārstniecības iestādē, tiktu ievēroti normatīvie akti veselības aprūpes jomā. Galvenokārt – pacientu tiesības.
Ārstniecības riska fonda pirmā desmitgade (2013–2023)
Ārstniecības riska fonda izveide
Ārstniecības riska fonda izveidošanas juridiskais pamats Latvijā ir Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 9. marta Direktīva 2011/24/ES par pacientu tiesību piemērošanu pārrobežu veselības aprūpē,3 kurā ietverti ārstniecības dalībvalsts pienākumi. Saskaņā ar minētās direktīvas 4. panta otrās daļas "c" apakšpunktu ārstniecības dalībvalsts nodrošina, ka pacientiem ir pieejamas pārredzamas sūdzību procedūras un mehānismi, kas dod iespēju tiem lūgt aizsardzības līdzekļus saskaņā ar ārstniecības dalībvalsts tiesību aktiem, ja sniegtās veselības aprūpes dēļ tiem nodarīts kaitējums.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.