22. Oktobris 2024 /NR. 43 (1361)
Informācija
ANO Starptautiskās tiesas konsultatīvais atzinums: galvenās atziņas, Latvijas atšķirīgie balsojumi un starptautisko tiesībzinātnieku viedokļi

Šī gada 19. jūlijā Starptautiskā tiesa pieņēma konsultatīvo atzinumu par juridiskajām sekām, kas izriet no Izraēlas politikas un prakses okupētajās palestīniešu teritorijās,1 tostarp Austrumjeruzalemē.2 Šādu konsultatīvu atzinumu sagatavot Starptautiskajai tiesai lūdza ANO Ģenerālā asambleja ar 2022. gada 30. decembra rezolūciju.3 Balsojumā par rezolūciju ar lūgumu Starptautiskajai tiesai sniegt šo atzinumu Latvija atturējās, savukārt 2024. gada septembrī balsoja "par" ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju, kas tika pieņemta pēc tiesas atzinuma pieņemšanas. Kas starplaikā bija mainījies?

ANO Ģenerālā asambleja 2022. gadā Starptautiskajai tiesai uzdeva šādus jautājumus:

"Kādas juridiskās sekas izriet no tā, ka Izraēla turpina pārkāpt Palestīnas iedzīvotāju tiesības uz pašnoteikšanos, ilgstoši kopš 1967. gada okupējot, kolonizējot un anektējot Palestīnas teritoriju, tostarp veicot pasākumus, lai mainītu svētās Jeruzalemes pilsētas demogrāfisko sastāvu, statusu, un no tā, ka Izraēla saistībā ar šo situāciju pieņem diskriminējošus likumus un citus pasākumus?

Kāda ir [iepriekšējā jautājumā] minētās Izraēlas politikas un rīcības ietekme uz okupācijas juridisko statusu, un kādas juridiskās sekas tā rada visām valstīm un Apvienoto Nāciju Organizācijai?"

Franču zinātnieks, Tuvo Austrumu un arābu pasaules pētnieks Anrī Lorenss (Henry Laurens) Izraēlas un Palestīnas konflikta galvenās sastāvdaļas savulaik raksturojis, norādot uz pamata pretrunu pušu starpā, kas liedz no­slēgt mieru: palestīniešu puse vienmēr pieturas pie legālisma, pie nostājas, ka Palestīnas tautai ir neatņemamas tiesības uz pašnoteikšanos un tās tiesībām, kas izriet no ANO rezolūcijām; savukārt Izraēla tradicionāli norāda uz nepieciešamību izbeigt konfliktu sarunu un savstarpējas piekāpšanās ceļā – tā saukto pieeju land for peace.4 Pēc A. Lorensa ieskata, kopumā konfliktu raksturo trīs galvenie jautājumi – kam pieder zeme, kam pieder svētvietas un drošība?5 Nevienu no šiem jautājumiem nav izlaidusi arī Starptautiskā tiesa tās 19. jūlija atzinumā.

Jāatzīmē, ka ASV savos rakstiskajos apsvērumos, kas tika iesniegti Starptautiskajā tiesā,6 norādīja, ka tiesas konsultatīvais atzinums varētu traucēt miera procesam.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties