26. Novembris 2024 /NR. 48 (1366)
Skaidrojumi. Viedokļi
OECD Vadlīnijas daudznacionāliem uzņēmumiem par atbildīgu uzņēmējdarbību: idejas, metodes, iedzīvināšana
Dace Liberte
Ārlietu ministrijas OECD un ekonomiskās sadarbības nodaļas vadītāja 

Deklarācija par starptautiskajām investīcijām un daudznacionālajiem uzņēmumiem

1976. gadā 21. jūnijā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organisation for Economic Co-orporation and Development, turpmāk – OECD) dalībvalstis pieņēma Deklarāciju par starptautiskajām investīcijām un daudznacionālajiem uzņēmumiem.1 Šī deklarācija ietver trīs pamatidejas:

  • pirmkārt, ar šo deklarāciju OECD valstis apliecināja kopīgu izpratni, ka starptautiskajām investīcijām ir būtiska loma gan investīciju uzņemošo valstu, gan visas pasaules ekonomikas izaugsmē;
  • otrkārt, deklarācijā ir norādīts, kāda valstu rīcībpolitika ir nepieciešama, lai investīciju būtu vairāk. Uzsvērts, ka starptautisko investīciju veicināšanai ir nepieciešama atvērtība, caurredzamība, tiesiskā noteiktība un likuma vara. Ārvalstu investīciju diskriminācija pēc nacionālās piederības samazina konkurenci. Lai radītu labvēlīgus apstākļus investīcijām un palielinātu to ieguldījumu ilgtspējīgā attīstībā, valstīm ir jāizveido visaptverošs valsts politikas ietvars, iekļaujot visas sabiedrības un tautsaimniecības nozares, kas ietekmē investīciju apjomu;
  • treškārt, deklarācijā vienlaikus tiek apliecināta investīciju kvalitātes nozīme. Izceļot daudznacionālo uzņēmumu būtisko lomu starptautiskajās investīcijās, tiek atzīts, ka to darbība ilgtermiņā būtiski ietekmē ekonomisko, sociālo un vides attīstību. Gan investīciju izcelsmes, gan investīciju uzņemošās valsts ekonomikā šiem uzņēmumiem ir būtiska loma klimata pārmaiņu risināšanā un cilvēktiesību aizsardzībā. Tāpat tiek atzīmēts, ka atbildīga uzņēmējdarbība (responsible business conduct – RBC) veicina investīciju ieguldījumu ilgtspējīgā attīstībā un tai ir svarīga loma, lai radītu vienlīdzīgus konkurences apstākļus pasaules tirgos. Faktiski deklarācija pasaka, ka starptautiskās investīcijas nedrīkst motivēt peļņas gūšana uz sociālā, ekoloģiskā un labas pārvaldības dempinga rēķina.

Deklarācijai, kad tā tika pieņemta, tika pievienoti divi pielikumi – Konfliktējošās prasības daudznacionāliem uzņēmumiem2 un Vadlīnijas daudznacionāliem uzņēmumiem: ieteikumi atbildīgai uzņēmējdarbībai globālā kontekstā (turpmāk – OECD Vadlīnijas), kam autore pievērsīsies šī raksta ietvaros.

OECD Vadlīnijas kopš 1976. gada tiek regulāri atjauninātas. Tas tiek darīts, ievērojot pasaules ekonomikas attīstību, sabiedrības vajadzības un pieaugošo apziņu par cilvēku darbības negatīvo ietekmi uz ekosistēmām, kas ir novedusi pie planētas trīskāršas krīzes – klimata pārmaiņām, biodaudzveidības izzušanas un piesārņojuma. Pēdējo reizi dokuments tika atjaunināts 2023. gadā, precizējot tā nosaukumu: OECD Vadlīnijas daudznacionāliem uzņēmumiem par atbildīgu uzņēmējdarbību.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties