7. Janvāris 2025 /NR. 1 (1371)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesneša tiesiskie un ētiskie pienākumi tālākizglītībā
Dr. iur.
Gatis Litvins
Valsts kontroles padomes loceklis 

Likums “Par tiesu varu” izvirza izglītības prasības tiesneša amata kandidātam. Tāpat likums nosaka tiesneša pienākumu pastāvīgi papildināt savas zināšanas visas tiesneša karjeras laikā. Arī tiesneša ētikas normas nosaka, ka tiesnesis nepārtraukti attīsta un papildina savas profesionālās prasmes un zināšanas. Tomēr Valsts kontrole revīzijā “Cilvēkresursu pieejamība un attīstība Latvijas tiesās” atklāj trūkumus tiesnešu profesionālās pilnveides praksē, kas sekmē nevienlīdzīgu zināšanu līmeni tiesu sistēmā. Revīzijā tika konstatēts, ka katrs desmitais tiesnesis pēdējo četru gadu laikā mācības apmeklējis retāk nekā reizi gadā. Turklāt no 18 jaunajiem tiesnešiem, kuri piedalījās mācību kursā 2022. un 2023. gadā, pilnu mācību kursu apguva tikai divi tiesneši. Šajā rakstā tiks analizēts tiesneša pienākums tālākizglītoties un tā izpilde.

1. Starptautiskās vadlīnijas par tiesneša tālākizglītību

Eiropā pastāv vairāki dokumenti, kuros skaidri pamatots tiesneša pienākums pilnveidot savas zināšanas un prasmes, kā arī definēti mācību pamatnoteikumi. Šie dokumenti uzsver tiesnešu profesionālās izglītības nozīmi gan tiesu neatkarības nodrošināšanā, gan sabiedrības uzticības stiprināšanā tiesu sistēmai.

1985. gada ANO Tiesu varas neatkarības pamatprincipi2 nosaka, ka tiesnešu neatkarība ietver arī atbildību par profesionālās kompetences uzturēšanu un pilnveidošanu, kas ir būtiska tiesas spriešanas kvalitātei un objektivitātei. 2002. gada ANO Bangaloras tiesnešu ētikas principi3 uzsver tiesneša pienākumu izglītoties, lai nodrošinātu kvalitatīvu un taisnīgu tiesas procesu, pastāvīgi pilnveidojot gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskās prasmes. Tāpat 1998. gada Eiropas harta par tiesnešu statusu4 uzsver tiesnešu pastāvīgas profesionālās pilnveides nozīmi kā vienu no būtiskākajiem tiesneša amata pienākumiem, lai tiesneši varētu pielāgoties sabiedrības un tiesību sistēmas izmaiņām.

Papildu vadlīnijas sniedz Eiropas Padomes Tiesnešu konsultatīvā padome, kas vairākos viedokļos uzsvērusi tiesnešu apmācības nozīmīgumu. Viedoklis Nr. 1 (2001)5 skaidro, ka neatkarība ietver arī tiesnešu spēju profesionāli un objektīvi veikt savus pienākumus, kas prasa regulāru un kvalitatīvu izglītību.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties