7. Janvāris 2025 /NR. 1 (1371)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par kārtību, kādā valdes locekļi var izmantot ar bērna aprūpi saistītos atvaļinājumus
Mg. iur., MBA
Gita Daukste
Tieslietu ministrijas Komerctiesību departamenta vecākā juriste 

2024. gada 10. decembrī stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, ar kuriem tiks būtiski uzlabota kapitālsabiedrību valdes locekļu sociālā, ekonomiskā un juridiskā aizsardzība, likumā paredzot vienotu kārtību, kādā valdes locekļi var netraucēti doties bērna aprūpes atvaļinājumos, uz laiku tiekot atbrīvoti no valdes locekļu amata pienākumu pildīšanas un atbildības par darbību vai bezdarbību atvaļinājuma laikā, vienlaikus nezaudējot amatu. Latvija kļuvusi par otro valsti Eiropas Savienībā, kas ieviesusi šāda veida regulējumu ģimenes un darba dzīves līdzsvara veicināšanai, kurš turklāt piemērojams neatkarīgi no civiltiesiskā līguma, kas noslēgts starp valdes locekli un sabiedrību. Rakstā tiks sīkāk aplūkots jaunais regulējums un tā piemērošanas praktiskie aspekti.

Regulējuma nepieciešamība

Novembrī izskanēja ziņa, ka Latvijā pirmo reizi deviņu mēnešu laikā jaundzimušo skaits nav sasniedzis desmit tūkstošus.1 Tas raisīja plašas diskusijas sociālajos tīklos par to, kā uzlabot dzimstību un kādi ir šķēršļi, ar ko saskaras jaunie vecāki, kā vienu no argumentiem minot grūtības savienot bērna aprūpi un darba gaitas. Valdes locekļa tiesību izmantot ar bērna piedzimšanu un aprūpi saistītos atvaļinājumus paredzēšana bija viens no valsts demogrāfisko pārmaiņu izaicinājuma risinājumiem Valdības rīcības plānā.2 Tomēr šī jautājuma noregulēšana Komerclikumā bija ne vien politiska, bet arī praktiska vajadzība, lai kapitālsabiedrības nezaudētu kompetentus valdes locekļus brīdī, kad tie izvēlējušies prioritizēt ģimenes dzīvi, un vienlaikus piesaistītu profesionālus šī amata kandidātus, kurus līdz šim atturējusi neviennozīmīgā šādu atvaļinājumu izmantošanas kārtība.

Praksē risinājumi, kādā organizēti ar bērnu aprūpi saistītie atvaļinājumi valdes loceklim, atšķīrās atkarībā no tā, kā regulētas attiecības starp valdes locekli un sabiedrību (ar darba līgumu, pilnvarojuma līgumu vai citādi) un kādu iesaistes līmeni sabiedrības darbībā valdes loceklis bija plānojis saglabāt. Visbiežāk sastopamie risinājumi attiecīgi bija vienošanās ar sabiedrību vai nu par amata atstāšanu, vai par turpināšanu iespēju robežās pildīt valdes locekļa pienākumus, tomēr abas izvēles saturēja būtiskus trūkumus. Amata atstāšanas gadījumā risks ir saistīts ar to, ka valdes loceklim nav garantijas pēc atvaļinājuma beigām tikt atkārtoti ievēlētam amatā un nav arī prasījuma tiesību lūgt tiesai atjaunot sevi amatā,3 jo tas ir uzticības amats un dalībniekiem var būt izveidojusies cieša sadarbība ar jauno valdes locekli vai ir kādi citi apsvērumi, kas nemudina tos atkārtoti amatā ievēlēt valdes locekli, kurš atgriezies no atvaļinājuma.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties