25. Februāris 2025 /NR. 8 (1378)
Tiesību prakses komentāri
ES tiesību nestabilie pamati – direktīvu horizontāla tieša iedarbība
Ieva Hūna
Doktorante Eiropas Universitātes institūtā (Florence, Itālija) 

2024. gada 11. aprīlī Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk – EST) pasludināja spriedumu lietā C-316/22 Gabel Industria Tessile un Canavesi, kas skar jautājumu, kas veido Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesību pamatus, taču vienlaikus pastāvīgi attīstās, proti, direktīvu horizontālu tiešu iedarbību. Direktīvām principā tiešas iedarbības nav – tās ir saistošas tikai dalībvalstīm, nosakot sasniedzamo rezultātu. Taču šajā spriedumā EST pirmo reizi atzina, ka direktīvas horizontāla tieša iedarbība var būt pieļaujama gadījumos, kad to paredz attiecīgās dalībvalsts tiesību akti. Šis spriedums radījis plašas diskusijas un ir licis pārskatīt vienu no ES tiesību sistēmas galvenajiem teorētiskajiem pieņēmumiem.

Direktīvas un to tieša iedarbība

Pirms pievērsties Gabel industria Tessile un Canavesi, jāatgriežas pie tiešas iedarbības jēdziena un galveno ES sekundāro tiesību aktu – regulu un direktīvu – dabu. ES tiesību tieša iedarbība (direct effect) ļauj privātpersonām atsaukties uz ES tiesību normām nacionālajās tiesās. Savukārt nacionālajām tiesām ir jāatzīst, jāaizsargā un jānodrošina šajā normā paredzēto tiesību īstenošana. Šādu ES tiesību normu piemērošanu par tiešu sauc tādēļ, ka personai nav pastarpināti jāatsaucas uz nacionālu tiesību normu, kas šo ES tiesību normu ievieš. Tā vietā personas tiesības un pienākumi tiešā veidā izriet no ES tiesību normas.

ES tiesību tiešo iedarbību var iedalīt divās kategorijās, proti, vertikālā un horizontālā. Vertikālā tiešā iedarbība pieļauj atsaukšanos uz ES tiesību normu tiesvedībā pret valsti un tās pārvaldes institūcijām, organizācijām un struktūrām valsts pakļautībā.1 Savukārt horizontāla tiešā iedarbība pieļauj atsaukties uz ES tiesībām tiesvedībā starp privātpersonām.

Vispārzināms, ka atšķirībā no regulām direktīvām principā tiešas iedarbības nav. Direktīvas būtībā ir adresētas vienīgi dalībvalstīm, nevis privātpersonām. Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (turpmāk – LESD) 288. panta trešo daļu “direktīvas tām dalībvalstīm, kurām tās adresētas, uzliek saistības attiecībā uz sasniedzamo rezultātu, bet ļauj šo valstu iestādēm noteikt to īstenošanas formas un metodes”.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties