30. Marts 2000 /NR. 13 (166)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par nepilngadīgo noziedzību izmeklēšanu un soda piemērošanu

Par nepilngadīgo noziedzību izmeklēšanu un soda piemērošanu

Ints Goldmanis, zvērināta advokāta palīgs

J3.JPG (13543
BYTES) Referāts nolasīts zvērinātu advokātu palīgu konferencē 2000.gada 7. februārī

Latvijas Kriminālprocesa kodeksa (KPK) 98.pants nosaka, kādos gadījumos aizstāvja piedalīšanās kriminālprocesā ir obligāta. Minētā panta 1.daļā noteikts, ka aizstāvja piedalīšanās ir obligāta lietās par nepilngadīgo noziedzīgiem nodarījumiem. Tiesības uz aizstāvību pret celto apsūdzību ar visiem likumā paredzētajiem līdzekļiem ir viena no svarīgākajām procesuālajām tiesībām. Īpaši būtiski ir nodrošināt ar šīm tiesībām nepilngadīgos, jo viņi paši sevi nespēj pilnvērtīgi aizstāvēt.

Jaunajā Krimināllikumā, kurš stājās spēkā 1999.gada 1.aprīlī, izveidota speciāla nepilngadīgo kriminālatbildības īpatnībām veltīta 7.nodaļa, kuras nosacījumi saskaņā ar Krimināllikuma 64.pantu attiecināmi uz personām, kas līdz noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas dienai nav sasniegušas astoņpadsmit gadu vecumu. Saskaņā ar Krimināllikuma 11.panta vispārējo nosacījumu pie kriminālatbildības ir saucamas fiziskas personas, kas līdz noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas dienai sasniegušas 14 gadu vecumu, tātad tas ir personu loks vecumā no 14 līdz 18 gadiem.

 

Pirmstiesas izmeklēšanā papildus noskaidrojamie apstākļi

Krimināllikuma 11.pantā noteikts, ka pie kriminālatbildības saucama fiziska persona, kas līdz nozieguma izdarīšanas dienai sasniegusi četrpadsmit gadu vecumu. Pie kriminālatbildības mazgadīgais, tas ir, persona, kas nav sasniegusi četrpadsmit gadu vecumu, nav saucama.

Pierādīšanas priekšmets nepilngadīgo lietās ievērojami paplašinās. Ikvienā lietā jānoskaidro likumpārkāpēja vecums. Persona skaitās sasniegusi četrpadsmit gadu vecumu, ja iepriekšējā dienā pirms nozieguma izdarīšanas viņa par tādu ir kļuvusi. Personas vecums pirmstiesas izmeklēšanas institūcijām precīzi jākonstatē, pamatojoties uz oficiālajiem dokumentiem — pasi, dzimšanas apliecību, ierakstu dzimtsarakstu nodaļas reģistrācijas grāmatā u.c. Ja šādu dokumentu nav, jāizdara tiesmedicīniskā ekspertīze, pēc kuras par dzimšanas dienu jāuzskata ekspertu norādītā dzimšanas gada pēdējā diena. Ja eksperti noteikuši personas vecumu, norādot minimālo un maksimālo gadu skaitu, jāvadās no ekspertīzes noteiktā šādas personas minimālā vecuma. Turpināta noziedzīga nodarījuma izdarīšanas gadījumā vainīgais atbild par vienotu noziedzīgu darījumu, ja kaut viena nodarījuma epizode ir izdarīta pēc četrpadsmit gadu sasniegšanas.

Uz noziedzīga nodarījuma izdarīšanas dienu četrpadsmit gadus sasniegusī persona atbild gan par pabeigta nodarījuma izdarīšanu, gan arī par sagatavošanos smagam vai sevišķi smagam noziegumam vai nozieguma mēģinājumam.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties