Cik neatkarīgi un kvalificēti ir tiesneši
Gunārs Aigars, LR Augstākās tiesas tiesnesis, Civillietu tiesu palātas priekšsēdētājs, Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas priekšsēdētājs, — "Latvijas Vēstnesim"
— Jūs esat Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas priekšsēdētājs, tādēļ mūsu sarunas temats — šobrīd daudz apspriestais jautājumus par tiesnešu kvalifikāciju un viņu pieņemtajiem tiesu nolēmumiem.
Vispirms — kāds ir jūsu viedoklis par masu medijos bieži sastopamajiem tiesu nolēmumu komentāriem un pat veiktajām sabiedrības aptaujām, kuru uzdevums ir noskaidrot, kādam, pēc aptaujāto domām, vajadzētu būt spriedumam tai vai citā gadījumā? Vai situācijā, kad dažādas amatpersonas izsaka savus viedokļus par to, kādam bija vai būtu jābūt tiesas spriedumam, tiesneši vairs var vadīties tikai no likumā "Par tiesu varu" noteiktajiem pamatprincipiem, ka Latvijā tiesu spriež tikai tiesa, turklāt tā ir neatkarīga un pakļauta tikai likumam?
— Viens no Latvijā noteiktajiem tiesu varas darbības principiem ir publiskums. Tas ietverts gan likumā "Par tiesu varu", gan arī Kriminālprocesa kodeksā un Civilprocesa likumā.
Tas nozīmē, ka viss tiesas spriešanas process ir atklāts, protams, izņemot gadījumus, kad saskaņā ar likumu noteiktos gadījumos tiek lemts par lietas izskatīšanu slēgtās tiesas sēdēs. Tomēr pat tad tiesu spriedumi un lēmumi tiek pasludināti publiski. Tātad tiek prezumēts, ka tiesas darbība ir tautai redzama. Jebkurš Latvijas iedzīvotājs drīkst būt klāt jebkurā atklātā Latvijas tiesas sēdē un klausīties. Tas ir pamatprincips. Slēgtās sēdes ir izņēmums. No šī principa izriet arī sabiedrības tiesības tiesu spriedumus apspriest, izteikt savas domas par tiem
Tomēr jādomā par to, kas šīs domas izsaka un kā tas tiek darīts.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.