Foto: Arnis Blumbergs, “LV”
Apvienoto Nāciju Organizācijas Bērnu tiesību komiteja nesen izplatījusi savā 26.sesijā (2001.gada 26.janvārī) pieņemto noslēguma secinājumu projektu, kurā vērtēts mūsu valsts ziņojums par bērna tiesību aizsardzības stāvokli. Tajā ieteikts arī turpmāk pilnveidot Latvijas Republikas likumus, lai nodrošinātu pilnīgu atbilstību ANO Bērna tiesību konvencijas noteikumiem un principiem, kā arī to efektīvu un pilnīgu ieviešanu praksē.
Secinājumu projektā izteiktas ANO Bērnu tiesību komitejas bažas par to, ka mūsu valstī nepilngadīgo tiesvedības sistēma nav pilnīgi atbilstoša starptautisko tiesību aktiem. Īpaši pieminēti nepilngadīgie tiesībpārkāpēji, kas pirmstiesas izmeklēšanas laikā tiesu sistēmas pārslogotības dēļ ilgi tiek turēti apcietinājumā, kā arī gadījumi, kad nepilngadīgie likumpārkāpēji tiek turēti pieaugušo brīvības atņemšanas vietās, un programmu trūkums viņu rehabilitācijai un reintegrācijai sabiedrībā. Īpaši tiek atgādināts, ka ar nepilngadīgo likumpārkāpēju lietām jānodarbojas bez kavēšanās, pirmstiesas apcietināšana (pat ne ilgāka par likumā noteikto) jāizmanto tikai kā pēdējais iespējamais līdzeklis un uz iespējami visīsāko laiku. Ieteikts izmantot alternatīvus līdzekļus, lai no tās vispār izvairītos utt.
Situācijas uzlabošanai Latvijai ieteikts pārskatīt likumus un praksi nepilngadīgo tiesvedības jomā, izvirzot mērķi to pilnīgi saskaņot ar ANO pieņemtajiem tiesību aktiem, tieši nosaucot Apvienoto Nāciju Organizācijas Pusaudžu tieslietu administrēšanas minimālā standarta noteikumus (Pekinas jeb — citos tulkojumos — Beidžinas noteikumi)1.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.