"Ekonomiskā noziedzība ir pretsabiedrisko procesu cēlonis"
Par ekonomiskās noziedzības problēmu Latvijā
Dr.iur. Andrejs Vilks, Latvijas Neatkarīgo kriminologu asociācijas valdes priekšsēdētājs, — "Latvijas Vēstnesim"
Foto: Arnis Blumbergs, "LV"
Ieskatam
Noziedzība saimnieciskajā sfērā ieņem īpašu vietu pretsabiedrisko nodarījumu un noziedzības struktūrā kopumā. Minētajiem nodarījumiem piemīt šķietami mazāka sabiedriskā bīstamība un kaitīgums salīdzinājumā ar izteikti krimināla rakstura noziegumiem (slepkavībām, laupīšanām, izvarošanām, spridzināšanām utt.). Tie kopumā ir ļoti komplicēti, ietverot sevī dažādas administratīvi saimnieciska, organizatoriska un arī krimināla rakstura darbības, kas nodrošina to slēpto, t.sk. latento, izpausmes veidu. Daudzi kriminologi eksperti atzīst, ka ekonomiskā noziedzība un tās noteicošie faktori ir kopējās un arī izteikti kriminālās noziedzības pamatā. "Balto apkaklīšu" noziedzība projicē un producē kopējos kriminogēnos procesus un tendences.
Minētajā kontekstā pilnīgi nepamatota ir nepietiekamā un gauži mazā tiesību aizsardzības un citu iestāžu uzmanība ekonomiskās noziedzības problēmu apzināšanai un to novēršanai.
Visvienkāršākajā veidā organizētie, kā arī citi kriminālie grupējumi iegūst un realizē finansiālus un citus līdzekļus saimnieciskajā vidē. Nereti atsevišķas valsts amatpersonas — "baltās apkaklītes" — ir atbilstošu aktivitāšu katalizatori vai vidutāji. Zināmā daļā jaunattīstīto un transformācijas perioda valstu ekonomiskā vide kļūst aizvien pelēkāka un nekontrolējamāka.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.