4. Maijs 2000 /NR. 18 (171)
Skaidrojumi. Viedokļi
Ar jauno likumu - par skaidrākām autortiesību normām

Ar jauno likumu — par skaidrākām autortiesību normām

J2.JPG (25326 BYTES) Ieva Platpere, Kultūras ministrijas Autortiesību un blakustiesību nodaļas vadītāja, — "Latvijas Vēstnesim"

Jaunais "Autortiesību likums" Saeimā tika pieņemts 6.aprīlī, bet izsludināts "Latvijas Vēstnesī" 27.aprīlī. Šajā rakstā es analizēšu jaunā likuma atšķirības no nu jau spēku zaudējušā 1993.gada 11.maija likuma "Par autortiesībām un blakustiesībām".

Vispirms es gribētu atcerēties likuma izstrādes gaitu. Ceļš uz jauno Autortiesību likumu sākās 1997.gada jūlijā, kad tika izveidota darba grupa, lai izstrādātu grozījumus likumā "Par autortiesībām un blakustiesībām", dziļāk to neanalizējot. Darbs tika pabeigts tā paša gada novembrī un projekts nosūtīts valsts institūcijām atzinumam. Tomēr, tā kā grozījumi tika izdarīti ne tikai saskaņā ar ES direktīvām un ieteikto grozījumu pantu bija vairāk nekā spēkā esošajā likumā, Tieslietu ministrija uzstāja, ka ir jāizstrādā pilnīgi jauns likums. Vecajā likumā tika iestrādāti grozījumi un tas tika nodēvēts par jaunu likumu. Tādēļ jaunajam "Autortiesību likumam" ir tāda pati struktūra kā iepriekšējam likumam "Par autortiesībām un blakustiesībām".

Jaunais "Autortiesību likums" atbilst piecām Eiropas Savienības direktīvām: nomas un publiskā patapinājuma un blakustiesību direktīvai, termiņus saskaņojošai direktīvai, datu bāzu aizsardzības direktīvai, datorprogrammu aizsardzības direktīvai un satelītu un kabeļu retranslācijas direktīvai, kā arī Bernes konvencijai "Par literāro un mākslas darbu aizsardzību", Romas konvencijai "Par izpildītāju, fonogrammu producentu uz raidorganizāciju tiesību aizsardzību", TRIPS līgumam, daļēji arī Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas Autortiesību līgumam un Izpildījumu un fonogrammu līgumam.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties