Par mūsdienu terorisma cēloņiem un izpausmēm
Ziņojums starptautiskajā konferencē “Pasaules sabiedrība cīņā ar noziedzības un terorisma globalizāciju” Maskavā 2001.gada 23.–24.oktobrīPilsētas, kurās noticis visvairāk terora aktu
(ievainoto un nogalināto skaits pēdējos 5 gados)
Pasaules civilizācija ir iegājusi jaunā tūkstošgadē. Jaunais laika rubikons civilizācijas dzīvē ir ieviesis ne tikai gaidītās pozitīvās un labvēlīgās pārmaiņas, bet arī izteikti negatīvās un kriminālās iezīmes. Aizvien biežāk tiek minēts, ka pasaule jaunajā tūkstošgadē, pēc 2001.gada 11.septembra globāli traģiskajiem notikumiem ir mainījusies. Tātad pasaule tiek vērtēta pirms un pēc lielākā teroristiskā akta. Civilizācija un pasaule ir neatgriezeniski mainījusies kvalitatīvi. Vēl būtiskāk ir mainījusies sabiedriskā apziņa par pretrunīgajiem globālajiem un nacionālajiem procesiem pasaulē — tie kļuvuši daudz saasinātāki un reljefaināki.
Sociālie, ekonomiskie, politiskie, kā arī citi procesi un parādības tiek izvērtētas un identificētas pēc kriminālās mērauklas. Aizvien biežāk un uzskatāmāk mēs varam atzīt, ka civilizācijas vēsturei ir aizvien jūtamākas kriminālās aprises. Pašreizējās terorisma eskalācijas tendences ir visuzskatāmākais pierādījums tam.
Pašreizējās terorisma tendences pasaulē
Politoloģijas pētījumos tiek atzīts, ka 21. gadsimtā tradicionālās konfliktu formas (militārie, etniskie), kā arī vardarbība (fiziskā, kriminālā, seksuālā) iegūst jaunu kvalitāti un arī saturu. Tā Ēģiptes politologs Sids Ahmeds Šanoss ne bez pamata izvirza tēzi par to, ka pašreizējā tehnoloģiskā un tehniskā attīstība, kas nosaka būtisku bruņojuma palielināšanos, militārās tehnikas pieaugumu, var neizbēgami un neatvairāmi mainīt arī tradicionālās politisko konfliktu risināšanas formas. Kara darbība tradicionālā veidā kļūst par absurdu. Militāri politoloģiskos pētījumos tiek konstatēts, ka pašreiz aizvien nozīmīgāks un sabiedriski bīstamāks kļūst kriminalizētais un militarizētais terorisms.
ASV bijušais prezidents Bils Klintons izdarījis pietiekami sensacionālu paziņojumu — vēl 1998.gadā pēc teroristiskajiem aktiem pret ASV Kenijā un Tanzānijā viņš bija devis pavēli arestēt un, ja nepieciešams, pat nogalināt Osamu bin Ladenu. Taču minētais uzdevums netika sasniegts ne 1998. gadā, ne arī pašreiz.
Tikai operatīvās informācijas trūkums un nepieciešamā potenciāla nepietiekamība to neļāva izdarīt. Vēlāk tam bija drausmīgas sekas. Taču vai var izsniegt licenci slepkavībai? Analizējot pašreizējās terorisma tendences, būtu mērķtiecīgi apskatīt arī terorisma izpausmju kvantitatīvos rādītājus.
Kādas ir pašreiz bīstamākās pilsētas, analizējot pēdējo piecu gadu (1996.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.