Šā gada 14.februārī Saeima pieņēma grozījumus Komerclikumā, kuri stājās spēkā šā gada 15.martā (publicēti “Latvijas Vēstnesī” 01.03.2002.).
Grozījumi ir izdarīti vispārīgajos noteikumos
• Precizēts komercdarbības jēdziens, papildinot likumā noteikto komercdarbības definējumu ar norādi, ka komercdarbība ir viens no uzņēmējdarbības veidiem (KL 1.panta 2.d.).
• Svītrota norāde, ka komercdarbību regulē Satversme (KL 3.panta 1.d.).
• Grozījumi nosaka, ka likumā var būt noteikta atsevišķu veidu komercdarbība, kuru drīkst veikt komersants atbilstoši likumā noteiktajām prasībām, un nevis, ka to drīkst veikt noteikta veida komersants, kā to noteica vecā redakcija (KL 4.panta 3.d.).
Grozījumi, kas skar Komercreģistra ierakstu saturu
• Papildus iepriekš noteiktajām prasībām Komercreģistrā ir jānorāda:
1) vai personālsabiedrības biedriem, kuri ir pilnvaroti pārstāvēt personālsabiedrību, ir tiesības pārstāvēt personālsabiedrību kopīgi ar prokūristu, un kuri personālsabiedrības biedri ir izslēgti no pārstāvības (KL 8.panta 2.d.5.pkt.);
2) vai kapitālsabiedrības valdes locekļiem, kuri ir pilnvaroti pārstāvēt kapitālsabiedrību, ir tiesības pārstāvēt kapitālsabiedrību kopīgi ar prokūristu (KL 8.panta 3.d. 4.pkt.);
3) prokūrista tiesības atsavināt, ieķīlāt vai apgrūtināt nekustamo īpašumu ar lietu tiesībām (KL 8.panta 5.d.1.pkt.), ja tādas piešķirtas;
4) izmaiņas prokūrista pārstāvības tiesībās (KL 38.panta 3.d.).
• Komercreģistrā vairs nav jāieraksta kapitālsabiedrības obligātās rezerves lielums (KL 8.panta 3.d.6. punkts).
Grozījumi, kas skar Komercreģistra ierakstu publicēšanu
•Grozījumi nosaka, ka Komercreģistra ierakstus izsludina “Latvijas Vēstnesī” ne tikai papīra formātā, bet vienlaikus arī elektroniski (KL 11.panta 1.d.).
• Grozījumi paredz, ka publikāciju izdevumu apmēru un iekasēšanas kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi (KL 11.panta 3.d.). Kamēr šie noteikumi nav pieņemti, darbojas “Latvijas Vēstneša” noteiktais izdevumu apmērs un iekasēšanas kārtība.
Grozījumi, kas skar Komercreģistra publicitāti
• Norma, kas nosaka: ja komersantam uz tā juridisko adresi tiek nosūtīta korespondence, uzskatāms, ka komersants šo korespondenci ir saņēmis, papildināta ar norādi, ka nosūtītājam dokumentāri jāpierāda, ka šāda nosūtīšana ir notikusi (KL 12.panta 4.d.).
Grozījumi, kas skar termiņu, kādā jāsniedz ziņas Komercreģistrā
• Precizēta norma, kas nosaka, kādā termiņā jāsniedz ziņas Komercreģistrā, uz kuru pamata tiek izdarīti jauni ieraksti, kā arī likumā noteiktie dokumenti, papildinot vispārīgo 14 dienu termiņu ar norādi: “ja šajā likumā nav noteikts citādi” (KL 16.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.