18. Maijs 2000 /NR. 20 (173)
Par likumu piemērošanu, sevišķās tiesāšanas kārtībā izskatot lietas par ierakstiem civilstāvokļa aktu reģistros

Par likumu piemērošanu, sevišķās tiesāšanas kārtībā izskatot lietas par ierakstiem civilstāvokļa aktu reģistros

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts apkopojis tiesu praksi lietās, kas saistītas ar ierakstu izdarīšanu civilstāvokļa aktu reģistros un konstatējusi, ka tiesām ir grūtības ar šādu lietu izskatīšanu.

Lielākoties grūtības rodas tādēļ, ka tiesas, pieņemot pieteikumus un izskatot tos pēc būtības, neievēro, ka jautājumus par ierakstu izdarīšanu civilstāvokļa aktu reģistros, to labošanu, papildināšanu un atjaunošanu regulē likums "Par civilstāvokļa aktiem" (pieņemts 21.10.1993.) un Latvijas Republikas tieslietu ministra instrukcija "Par civilstāvokļa aktu reģistrāciju Latvijas Republikā" (izdota 02.09.1998.), un līdz ar to pārkāpj Civilprocesa likuma 289.panta noteikumus. Tie pieļauj konstatēt juridiskus faktus tikai tad, ja pieteikuma iesniedzējam nav iespējams citādā kārtībā saņemt attiecīgus dokumentus vai zudusi iespēja atjaunot nozagtos, nozaudētos vai iznīcinātos dokumentus.

Saskaņā ar minētajiem normatīvajiem aktiem civilstāvokļa aktu reģistrācija ir dzimtsarakstu nodaļu izņēmuma kompetence. Tās ne tikai izdara pirmējos reģistrēto aktu ierakstus, bet arī atjauno nozaudētos reģistru ierakstus, anulē, labo un papildina esošos civilstāvokļa aktu ierakstus.

Ierakstu atjaunošana

Reģistra ieraksta atjaunošana ir nozaudētā reģistra ieraksta satura pareiza restaurācija, pamatojoties uz tās dzimtsarakstu nodaļas, kas kārto lietu, apstiprinātu atzinumu vai uz tiesas spriedumu (Instrukcijas 108.pants).

Saskaņā ar likuma "Par civilstāvokļa aktiem" 41.pantu tiesas spriedums ir pamats ieraksta atjaunošanai tad, ja dzimtsarakstu nodaļa izsniegusi ieinteresētajai personai rakstveida atteikumu atjaunot ierakstu, uzskatot, ka tam nav pietiekama pamata, vai arī tad, ja atjaunojams ārvalstīs reģistrēta civilstāvokļa akta ieraksts.

Tieslietu ministra izdotajā instrukcijā savukārt noteikts, ka tikai uz tiesas sprieduma pamata atjauno mirušu personu dzimšanas reģistru ierakstus un laulības reģistra ierakstus, ja abi laulātie miruši (110., 111.pants).

Šajos gadījumos tiesa var kā juridisku faktu konstatēt apstākļus, kas nepieciešami attiecīgā reģistra ieraksta atjaunošanai, t.i., konstatēt civilstāvokļa akta reģistrācijas faktu (dzimšanas reģistrācijas faktu, laulības reģistrācijas faktu u.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties