27. Augusts 2002 /NR. 17 (250)
Latvijas cilvēktiesības

Latvijas cilvēktiesības

2002. gada 2. ceturksnis Valsts cilvēktiesību biroja pārskatā

 

Sūdzību izskatīšana VCB

Cilvēktiesību problēmu apskats Latvijā

Tiesības uz humānu apiešanos un cieņas respektēšanu

ārstniecības iestādēs

Tiesības uz sociālo apdrošināšanu nelaimes gadījuma

vai arodslimības gadījumā

Amatu ieņemšana sabiedriskajās organizācijās

Strādājošo tiesības uz streiku

 

VCB pieteikumi Satversmes tiesā

Satversmes tiesas spriedums par VCB pieteikumu par diskriminējošajām

normām Prokuratūras, Advokatūras un Notariāta likumos

 

VCB atzinumi un viedokļi par tiesību aktiem un to projektiem

Par likumprojektu “Ombudbiroja likums”

Par ES direktīvu ieviešanu Latvijas likumdošanā

 

Konferences un semināri

Eiropas ombudsmeņu tikšanās Lietuvā

Baltijas jūras valstu padomes seminārs Sanktpēterburgā

“Vide Baltijas jūras reģionā un cilvēktiesības”

VCB pārstāvju piedalīšanās Cilvēktiesību atbalsta tīkla

rīkotajos pasākumos

Seminārs bāriņtiesu un pagasttiesu darbiniekiem Vangažos

 

Izbraukumi, tikšanās

Izglītības iestāžu apmeklējumi:

— Skolēnu un skolotāju konflikta risināšana Kuldīgas 2. vidusskolā

— Citi izglītības iestāžu apmeklējumi

Ieslodzījuma vietu apmeklējumi:

— Invalīdu tiesību ievērošana Centrālcietumā

— Soda izolatora piemērošana Matīsa cietumā

Pašvaldību apmeklējumi

Citi pasākumi

 

VCB izdotie informatīvie materiāli

Statistika

 

Sūdzību izskatīšana VCB

2002. gada 2. ceturksnī VCB darbinieki ir saņēmuši 307 sūdzības un snieguši 1147 mutiskas konsultācijas par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Pēdējā gada laikā vērojama tendence, ka VCB iesniegto sūdzību skaits ceturkšņos vidēji palielinās par 10%. 2001. gada trešajā ceturksnī VCB saņēma 216 sūdzības, 2001. gada 4. ceturksnī — 228, 2002. gada 1. ceturksnī — 268, bet 2002. gada 2. ceturksnī saņemti jau 307 iesniegumi.

Spriežot pēc VCB saņemtajām sūdzībām, vēl joprojām nozīmīgākā cilvēktiesību problēma Latvijā ir iedzīvotāju tiesības uz mājokli. 2002. gada otrajā ceturksnī VCB saņemta 51 rakstiska sūdzība un sniegtas 236 mutiskas konsultācijas par šiem jautājumiem (2002. gada pirmajos trijos mēnešos VCB saņemta 41 rakstiska sūdzība un sniegtas 230 mutiskas konsultācijas). No rakstiskajām sūdzībām 2002.gada 2. ceturksnī atrisinātas 16, izbeigtas ar ieteikumu 59 un atteiktas kā nepamatotas 20.

Taču kā nozīmīgākā tendence pēdējā laika periodā jāatzīmē pieaugušais sūdzību skaits jautājumos par personas tiesībām uz humānu apiešanos un cieņas respektēšanu. Par šīm problēmām laikā no 2002. gada aprīļa līdz jūnijam VCB ir saņemts 41 iesniegums (tikpat daudz, cik par personas tiesībām uz sociālo drošību, kas jau ilgu laiku ir bijusi otra lielākā problēmu grupa), kā arī sniegtas 82 mutiskas konsultācijas. (Salīdzinājumam: 2001. gada pēdējā ceturksnī tika saņemtas 22 sūdzības par personas tiesībām uz humānu apiešanos un cieņas respektēšanu, bet 2002. gada 1. ceturksnī — 17.) Īpaši strauji ir pieaudzis ārstniecības iestādēs ievietoto personu sūdzību skaits, no divām 2002. gada 1. ceturksnī līdz deviņām 2002. gada 2. ceturksnī. Neraugoties uz VCB darbinieku konstatēto zināmu apstākļu uzlabojumu ieslodzījuma vietās, turpina pieaugt arī ieslodzīto personu iesniegumu skaits. Šī situācija liecina, ka palielinās atsevišķu iedzīvotāju grupu izpratne par savām tiesībām un metodēm, kā šo situāciju mainīt.

Vēl joprojām ļoti nozīmīga VCB saņemto sūdzību daļa ir par personu tiesībām uz sociālo drošību. 2002. gada 2. ceturksnī VCB saņēma 41 iesniegumu un sniedza 186 mutiskas konsultācijas par šīm problēmām. Lielākā daļa no tām — 17 — ir par pensiju un pabalstu piešķiršanu, 13 — par sociālo garantiju nodrošināšanu un 11 — par pašvaldību sociālo palīdzību. Savukārt ceturtajā vietā pēc iesniegto sūdzību skaita (37) ir problēmas, kas saistītas ar personu tiesībām uz taisnīgu, atklātu un savlaicīgu tiesu.

2002. gada otrajā ceturksnī VCB saņemtas arī 25 rakstiskas sūdzības un sniegtas 104 mutiskas konsultācijas par indivīda tiesībām uz īpašumu. No rakstiskajām sūdzībām atrisinātas 3, izbeigtas ar ieteikumu 14, atteiktas kā nepamatotas 9. Salīdzinājumam: 2001. gada otrajā ceturksnī VCB saņemtas 20 rakstiskas sūdzības un sniegtas 65 mutiskas konsultācijas par indivīda tiesībām uz īpašumu.

No rakstiskajām sūdzībām atrisināta viena, ar ieteikumu izbeigtas septiņas un kā nepamatotas atteiktas desmit.

Vadoties pēc VCB saņemto sūdzību skaita, aktuālas cilvēktiesību problēmas Latvijā ir arī personas tiesībsubjektības atzīšana (2002. gada 2. ceturksnī saņemti 19 iesniegumi un sniegtas 90 konsultācijas), personas tiesības uz darbu un taisnīgiem un labvēlīgiem darba apstākļiem (saņemti 18 iesniegumi un sniegtas 67 mutiskas konsultācijas), personas tiesības uz privāto un ģimenes dzīvi, kā arī goda un cieņas aizskaršana masu saziņas līdzekļos (saņemti 12 iesniegumi un sniegtas 23 konsultācijas).

VCB ir saņēmis arī 10 sūdzības un sniedzis 53 mutiskas konsultācijas par iespējamajiem bērna tiesību pārkāpumiem.

Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, gandrīz par pusi ir samazinājies sūdzību skaits par dažādām tēmām, kas parasti neattiecas uz VCB atbildības sfēru. 2002. gada 1. ceturksnī šādi iesniegumi bija 63 un tika sniegtas 142 konsultācijas, bet 2002. gada 2. ceturksnī VCB saņēma 35 iesniegumus un sniedza 107 mutiskas konsultācijas. Galvenās sūdzību tēmas — bankā noguldīto naudas līdzekļu atgūšana, zaudējumu atlīdzība par satiksmes negadījumiem, apbedīšanas pabalstu piešķiršana un citi jautājumi. Šiem iesniedzējiem tika sniegts skaidrojums, kur griezties attiecīgā jautājuma risināšanā.

 

Cilvēktiesību problēmu apskats Latvijā

Tiesības uz humānu apiešanos un cieņas respektēšanu ārstniecības iestādēs

Valsts cilvēktiesību birojā pēdējo mēnešu laikā ir strauji audzis sūdzību skaits par cilvēktiesību ievērošanu psihiatriskajās slimnīcās. Ņemot vērā, ka pēdējā laikā nav bijušas nozīmīgas aktivitātes un likumdošanas izmaiņas, kas skar psihiatrisko slimnīcu darbību, jākonstatē, ka šo ārstniecības iestāžu pacienti sāk labāk apzināties savas tiesības (pilsoņa, politiskās, ekonomiskās un sociālās) un sabiedrībā rodas lielāka izpratne par to, ka psihiskie traucējumi vai psihiskā slimība nedrīkst būt par iemeslu cilvēka diskriminācijai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties