22. Oktobris 2002 /NR. 21 (254)
Latvijas cilvēktiesības

Latvijas cilvēktiesības

2002. gada 3. ceturksnis

Valsts cilvēktiesību biroja pārskatā

1 LR Augstākās tiesas Senāts 2002.gada 9.septembrī atzina, ka J.Ādamsona svītrošana no deputātu kandidātu saraksta bija atbilstoša likumam, jo J.Ādamsons ir bijis štāba priekšnieka vietnieks izlūkošanas darbā un atrašanās štata amatā izlūkošanas darbā ir viena no sadarbības formām ar VDK izlūkošanas dienestu. (Augstākās tiesas Senāta 2002.gada 9.septembra spriedums lietā Nr.SPC–47.)

2 LR Satversmes tiesas 2000.gada 30.augusta spriedums lietā Nr.2000–03–01.

 

Sūdzību izskatīšana VCB

Cilvēktiesību problēmu apskats Latvijā

Ierobežojumu pamatojums PSRS robežsardzes

štata darbiniekiem piedalīties vēlēšanās

Latvijas iedzīvotāju tiesības brīvi ieceļot un izceļot no valsts

Personas tiesības uz taisnīgu un atklātu tiesu

Personu, kas ir izbraukušas uz ārzemēm, tiesības saņemt pensiju

 

VCB pieteikumi Satversmes tiesā

Pensionāru tiesības pārrēķināt pensijas, papildinot

apdrošināšanas stāžu

 

VCB atzinumi un viedokļi par tiesību aktiem un to projektiem

Satversmes aizsardzības biroja likuma grozījumu atbilstība Satversmei

 

VCB organizētie pasākumi

Apaļā galda diskusija “Politiskā atbildība – ceļš uz pilsonisku sabiedrību”

 

Konferences un semināri

Konference par Eiropas ombudinstitūciju lomu mazākumtautību

jautājumu risināšanā

Seminārs “Aktuālākie cilvēktiesību jautājumi Baltijas valstīs”

Seminārs par Eiropas Padomes Spīdzināšanas novēršanas

komitejas sadarbību ar Latviju

 

Izbraukumi, tikšanās

Tikšanās ar Balvu valsts un pašvaldību institūciju pārstāvjiem

Jelgavas cietuma apmeklējums

Citi pasākumi, kuros piedalījušies VCB pārstāvji

 

Saņemtās un izskatītās sūdzības (tabula)

 

Sūdzību izskatīšana VCB

2002. gada 3. ceturksnī Valsts cilvēktiesību biroja darbinieki ir saņēmuši 261 rakstisku sūdzību un snieguši 780 mutiskas konsultācijas par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Lai arī, salīdzinot ar šā gada pirmajiem diviem ceturkšņiem, sūdzību un konsultāciju skaits ir samazinājies (tas izskaidrojams ar mazāku iedzīvotāju aktivitāti vasaras periodā), salīdzinot ar analogu laika periodu pagājušajā gadā, iesniegumu skaits ir pieaudzis par 20% – no 216 līdz 261.

Šajā laikā atrisinātas 55 sūdzības, izbeigtas ar ieteikumu 287, bet kā nepamatotas atteiktas 62 sūdzības.

Spriežot pēc VCB saņemtajiem iesniegumiem un sniegtajām mutiskajām konsultācijām, 2002. gada 3. ceturksnī nozīmīgākā cilvēktiesību problēma Latvijā ir iedzīvotāju tiesības uz mājokli. Šī problēma aktualitāti saglabā jau ilgāku laika periodu, un 2002. gada trešajā ceturksnī VCB saņemtas 43 rakstiskas sūdzības (16,5% no kopējā sūdzību skaita), kā arī sniegtas 176 mutiskas konsultācijas (22,5% no kopējā mutisko konsultāciju skaita). No rakstiskajām sūdzībām 2002. gada 3. ceturksnī atrisinātas 7, izbeigtas ar ieteikumu – 81, bet atteiktas kā nepamatotas – 12.

Sūdzības galvenokārt tiek saņemtas no maznodrošināto iedzīvotāju grupu pārstāvjiem – pensionāriem, invalīdiem, ģimenēm, kurās ir pensionāri, invalīdi vai nepilngadīgi bērni, kā arī no ieslodzījuma vietām atbrīvotajām personām. Uzklausot atbildīgo pašvaldību institūciju pārstāvjus, VCB secina, ka galvenais šķērslis šo iedzīvotāju tiesību uz mājokli nodrošināšanā ir ierobežotais dzīvojamo telpu fonds, kas pēc privatizācijas procesa atrodas pašvaldību rīcībā.

 

VCB saņēma sūdzību no personas G par to, ka pēc atbrīvošanas no ieslodzījuma vietas Dzīvokļu pārvalde atsakās reģistrēt viņu palīdzības saņemšanai dzīvojamās telpas izīrēšanai.

Ar 2002. gada 1. janvāri spēkā stājās likums “Par pašvaldību palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”. Šī likuma 14. panta 1. daļas 5. punkts nosaka, ka viena no kategorijām, kas ar dzīvojamo platību jānodrošina pirmām kārtām, ir “maznodrošinātas personas, kuras pēc soda izciešanas atbrīvotas no ieslodzījuma vietas, ja tās pirms notiesāšanas dzīvoja attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā un tām nav iespējams likumā noteiktā kārtībā iemitināties agrāk aizņemtajā dzīvojamā telpā”.

VCB nosūtīja vēstuli dzīvokļu pārvaldei ar lūgumu atkārtoti izskatīt personas G lietu, kā arī norādīja uz spēkā esošajām tiesību normām. Dzīvokļu pārvalde pēc VCB lūguma atkārtoti izskatīja G lietu un nolēma atcelt nepamatoto Dzīvokļu pārvaldes lēmumu, kā arī reģistrēt šo personu palīdzības saņemšanai dzīvojamās telpas izīrēšanai pirmām kārtām.

Otrajā vietā pēc iesniegto sūdzību skaita ir problēmas ar personu tiesībām uz taisnīgu, atklātu un savlaicīgu tiesu. VCB trijos mēnešos ir saņemtas 40 sūdzības, kā arī sniegtas 34 mutiskas konsultācijas. Nākas konstatēt, ka šī problēma 2002. gadā atkal ir kļuvusi aktuālāka. 2001. gadā šādu sūdzību skaits samazinājās (no 45 sūdzībām 2001. gada 1. ceturksnī līdz 19 – 4. ceturksnī), bet 2002. gadā ir vērojams regulārs pieaugums.

Vēl joprojām aktuālākā problēma saistībā ar personu tiesībām uz taisnīgu, atklātu un savlaicīgu tiesu ir ilgā gaidīšana uz tiesu, kas ir nopietns cilvēktiesību pārkāpums.

 

VCB saņēma sūdzību no apcietinātā M, kurš norāda, ka viņa krimināllieta nodota Rīgas apgabaltiesas rīcībā šī gada sākumā, taču līdz šim viņš nav informēts par tiesas sēdes datumu.

Latvijai juridiski saistošie starptautiskie cilvēktiesību dokumenti paredz lietas izskatīšanas savlaicīguma principu. Eiropas Padomes Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6.pants nosaka – ikvienam ir tiesības, nosakot savu civilo tiesību un pienākumu vai jebkuras viņam izvirzītās apsūdzības pamatotību krimināllietā, uz taisnīgu un atklātu lietas izskatīšanu saprātīgos termiņos neatkarīgā un objektīvā ar likumu izveidotā tiesā. Arī LR Kriminālprocesa kodeksa 241. pants paredz, ka lieta jāsāk izskatīt tiesas sēdē ne vēlāk par divdesmit dienām, bet izņēmuma gadījumos – ne vēlāk par vienu mēnesi no dienas, kad lieta saņemta tiesā. Diemžēl vēl joprojām Latvijā šie principi tiek regulāri pārkāpti.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties