Par tiesu varas un prokuratūras attiecībām
LR ģenerālprokurors Jānis Maizītis
Foto: A.F.I. |
Referāts Tieslietu ministrijas un ANO Attīstības programmas rīkotajā konferencē “Tiesu vara Latvijā” 2002.gada 4.decembrī
Vēlētos izteikt savu viedokli gan par šo jauno Tiesu varas likumprojektu, gan arī par jau izteikto kritiku, kas izskanējusi šī likumprojekta kontekstā tieši saistībā ar prokuratūras vietu un lomu valstī.
Tā nu iznāk, ka runāšu ar kritiku par kritiku, jo prokuratūras vadība atbalsta šobrīd pastāvošo prokuratūras modeli. Pašreiz gan tās statuss un vieta starp likumdevēju, izpildvaru un tiesu varu ir noteikta tikai Prokuratūras likuma pirmajā pantā, kurā rakstīts, ka prokuratūra ir tiesu varas institūcija. Manuprāt, prokuratūra jebkurā variantā ir un būs starpposms starp izpildvaru un tiesu varu, tātad pilnīgi strikti tās vieta nebūs noteikta nekad. Jautājums, manuprāt, ir — kurai no varām prokuratūra ir tuvāka. Tieši šādā kontekstā. Runājot par būtību, pirmkārt, ir jānošķir tiesu vara un tiesu varas institūcijas (var, protams, strīdēties par to, vai vārds “institūcija” ir tas pareizākais jēdziens). Manuprāt, arī likumprojekta autori nav domājuši par prokuratūru kā patstāvīgu tiesu varu – arī es uzskatu, ka prokuratūra nav tiesu vara un tiesu spriež tikai tiesa – viennozīmīgi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.