Kad mežu apsaimnieko un izmanto nelikumīgi
Līga Meņģele, Valsts meža dienesta Juridiskās daļas vadītāja vietniece, — "Latvijas Vēstnesim"
Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"
Civiltiesiskā jeb materiālā atbildība ir viens no atbildības veidiem, kas iestājas meža apsaimniekošanu un izmantošanu regulējošo normatīvo aktu pārkāpuma (turpmāk — meža pārkāpums) rezultātā. Šis atbildības veids tiek piemērots paralēli administratīvajai vai kriminālatbildībai. Tā kā meža nozarē pēdējā pusgadā ir notikušas būtiskas izmaiņas kā normatīvajos aktos, tā pārvaldē, īsumā būtu jāapskata, kādas ir izmaiņas civiltiesiskās atbildības piemērošanas jomā, kādas ir konstatētās problēmas un nepilnības.
2000.gada 17.martā stājās spēkā Meža likums, kurā atbildības jautājumam par meža pārkāpumiem veltīta XIV nodaļa "Atbildība par meža apsaimniekošanas un izmantošanas normatīvo aktu pārkāpumiem". Nodaļā ir tikai viens pants, kura četrās daļās regulēti atbildības jautājumi. 50.panta pirmā daļa paredz, ka par meža apsaimniekošanu un izmantošanu regulējošo normatīvo aktu pārkāpšanu personas saucamas pie normatīvajos aktos noteiktās atbildības, panta otrā daļa paredz, ka "personu saukšana pie administratīvās vai kriminālās atbildības neatbrīvo šīs personas no pienākuma atlīdzināt normatīvo aktu pārkāpuma rezultātā nodarītos zaudējumus".
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.