Mag.iur.Diāna Hamkova, LU Juridiskās fakultātes lektore, —“Latvijas Vēstnesim”
Foto: no personiskā arhīva |
Laikraksts “Diena” iesniedzis Satversmes tiesai konstitucionālo sūdzību ar prasījumu atzīt Krimināllikuma (KL) divus pantus (271.pantu un 91.pantu), kas aizsargā amatpersonas un deputāta kandidāta godu un cieņu, par neatbilstošiem Satversmei. Pieteikumā tiek akcentēts — amatpersonām un deputāta kandidātiem tas nodrošina īpašas privilēģijas likumdošanā, tiek pārkāpti Satversmes nediskriminācijas un vārda brīvības principi.
Satversmes 91.pants nosaka, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas. Šī norma paredz, ka visi indivīdi Latvijā ir vienlīdzīgi likuma priekšā un ne personas sociālais statuss, ne ieņemamais amats, ne arī citi apstākļi nerada privilēģijas. Vēsturiski cilvēka tiesības bieži vien bija atkarīgas no piederības konkrētam slānim, šķirai vai kārtai. Šobrīd demokrātiskās valstis, par kādu tiek uzskatīta arī Latvija, nosoda jebkādu diskrimināciju.
Likumdevējs, aizsargājot personu godu un cieņu, ir iekļāvis Krimināllikumā speciālās normas, kurās atsevišķi izdalīta atbildība par varas pārstāvja vai citas valsts amatpersonas, militārpersonas un deputāta kandidāta goda un cieņas apdraudējumu.Tieši šo speciālo normu esamība, atsevišķu juristu un žurnālistu skatījumā, ir skaidrojama kā īpašu privilēģiju piešķiršana amatpersonai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.