1. Jūnijs 2000 /NR. 22 (175)
Pret korupciju. Nacionālā un starptautiskā mērogā

Pret korupciju. Nacionālā un starptautiskā mērogā

Dr. iur. Andrejs Vilks, Kriminoloģisko pētījumu centra direktora pienākumu izpildītājs, — "Latvijas Vēstnesim"

Par Apvienoto Nāciju Organizācijas X kongresu noziedzības novēršanā. Vīnē, 2000.gada 10.—17.aprīlī

Foto: Arnis Blumbergs, "LV"

VILKS.JPG (17198 BYTES) 1 Sagatavojot rakstu, ir izmantots ANO X kongresā izplatītais dokuments: A/cont.187/9 — International cooperation in combating transnational crime: New challenges in the twenty-first century. Background paper for the workshop on combating corruption.

2000.gada 10.–17.aprīlī Vīnē notika Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) X kongress par noziedzības novēršanu un apiešanos ar likumpārkāpējiem. Kongresa ietvaros 1.komitejā vispusīgi tika analizēta tāda problēma kā starptautiska sadarbība transnacionālās noziedzības apkarošanā: jauns izaicinājums XXI gadsimtam. Kongresā piedalījās arī Latvijas delegācija, kuru līdz atgriešanās brīdim Latvijā vadīja tieslietu ministrs Valdis Birkavs. Delegācijas sastāvā bija: Uldis Ķinis — Kuldīgas rajona tiesas priekšsēdētājs, Eiropas Padomes eksperts datornoziegumu apkarošanā, un Andrejs Vilks — Kriminoloģisko pētījumu centra direktora pienākumu izpildītājs.

Šis ANO X kongresā apskatāmo problēmu analīzes materiāls ir veltīts korupcijas novēršanas problēmām, tās starptautiskajiem un nacionālajiem aspektiem. Sakarā ar Latvijas pašreizējo intensīvo darbību šajā jomā lasītājiem varētu būt interesanti atsevišķi starptautiski viedokļi.1

 

Korupcijas novēršanas

globālā politika

Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālā asambleja savā 1999.gada 17.decembra rezolūcijā Nr.54/128 "Pasākumi pret korupciju" uzsvēra, ka nepieciešams izstrādāt globālu Korupcijas apkarošanas stratēģiju. Minētās stratēģijas pamatā ANO dalībvalstīm tika piedāvāts novērtēt iekšējo tiesisko aktu atbilstību sekmīgai korupcijas novēršanai, korupcijas izplatības novēršanai un nodrošināt līdzekļu konfiskāciju, kas tiek ieguldīti koruptīvajos aktos. 1999.gada 19.–20.novembrī Milānā notika starptautiskā konference "Atbilde korupcijas izaicinājumam". Minētās konferences ietvaros tika iezīmēti globālās stratēģijas principi cīņā pret korupciju, kurus 1999.gadā izstrādāja ANO pārvalde, kas koordinē darbu narkotiku kontroles un noziedzības novēršanas jomā. Globālo korupcijas novēršanas programmu ieviest praksē uzticēja starptautiskajam noziedzības novēršanas centram un starpreģionālajam ANO Zinātniskās pētniecības institūtam noziedzības novēršanā (UNICRI).

Globālās korupcijas novēršanas programmai ir divi primārie pamatmērķi:

• pirmkārt, regulāra korupcijas izplatības monitoringa veikšana, lai novērtētu to visās sfērās un līmeņos;

• otrkārt, tehniskās palīdzības pasākumu kompleksa realizēšana, kas būtu vērsti uz institucionāla potenciāla izveidi vai nostiprināšanu korupcijas novēršanā, izziņā, izmeklēšanā un kriminālvajāšanā.

Programma ir balstīta uz diviem pamatelementiem: regulāriem vērtējumiem un lietišķo sadarbību.

Apzinot korupcijas problēmu, Apvienoto Nāciju Organizācijas noziedzības novēršanas X kongresā īpaša uzmanība tika veltīta praktiskiem jautājumiem korupcijas apkarošanas jomā. Tika piedāvāta sadarbība ar ekspertiem iespējamām donorvalstīm, kā arī valstīm, kam korupcijas novēršanas jomā ir nepieciešama palīdzība. Tika apspriestas šādas problēmas:

— korupcijas pašreizējie daudzveidīgie aspekti un tās cēloņi; korupcijas izpausmes formas dažādos līmeņos un tās saistība ar organizēto noziedzību;

— korupcijas novēršanas pasākumi starptautiskajā un nacionālajā līmenī (politiskā mērķtiecība korupcijas apkarošanā, valsts varas — likumdošanas, izpildvaras, tiesu varas — funkciju un pilnvaru sadale);

— perspektīvākās praktiskās metodes korupcijas profilaksē (pilsoniskās sabiedrības un nevalstisko organizāciju vietas un lomas nostiprināšana, neatkarīgu un brīvu masu informācijas līdzekļu darbība, kas pilnībā izmanto informācijas atklātību);

— pasākumi, kurus būtu vēlams pieņemt un realizēt izpildvaras iestādēs, nodrošinot tiesisko kārtību, t.sk. privātajā un valsts sektorā, kā arī attīstot starptautisko sadarbību.

Apzinot korupcijas problēmu, ir nepieciešams pievērst uzmanību apstāklim, ka koruptīvie akti veidojas, mijiedarbojoties divām pusēm: korumpētājam un korumpētajam. Sabiedrībā ir paaugstināts pieprasījums sfērās, kur normālas, kvalitatīvas, operatīvas un pilnvērtīgas darbības (pakalpojumi) ir ierobežoti vai neiespējami. Šādas situācijas rada pieprasījuma un piedāvājuma interakciju. Korupcija visplašāk izprotamajā aspektā ietver sevī dāvanu, kukuļu vai arī citu labumu iegūšanu par konkrētu darbību veikšanu (veiksmīgu kontraktu, pasūtījumu izkārtošana, zemu kredītprocentu nodrošināšana u.c.) vai arī par labumu iegūšanas provocēšanu, kukuļu izspiešanu u.c.

Pašreiz korupcija tiek izprasta un klasificēta dažādi.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties