Pārdevēja un pircēja attiecības komerciālā pirkuma līgumā
Ginta Sniedzīte, LU Juridiskās fakultātes studente, – “Jurista Vārdam”
Foto: no personiskā arhīva |
Turpinot komerciālā pirkuma līguma analīzi, šajā rakstā iztirzātas pušu saistību, pušu tiesiskās aizsardzības līdzekļu un riska pārejas īpatnības komerciālajā pirkumā, salīdzinot tās ar Civillikumā (CL) regulēto pirkuma līgumu. Tiks aplūkoti un analizēti tikai tie noteikumi, kas paredz atšķirīgu regulējumu no CL regulētā pirkuma līguma un kas bija iestrādāti Komerclikuma projekta pirmajā lasījumā (turpmāk tekstā – Projekts). Iespējamajam jaunajam likumam par komercdarījumiem tieši šī projekta sadaļa varētu tikt ņemta par pamatu, kā arī Apvienoto Nāciju Organizācijas konvencijas (turpmāk tekstā – Konvencija) par starptautiskajiem preču pirkuma un pārdevuma līgumiem, kuriem Latvija pievienojās 1997.gada 19.jūnijā.
Pušu saistības
Pārdevēja pienākums
komerciālajā pirkuma līgumā ir nodot preci pircējam savā uzņēmumā. Attiecībā uz preces nodošanas vietu gadījumos, kad puses par to līgumā nav vienojušās, pārdevējam ir pienākums nodot preci pircēja rīcībā tajā vietā, kur līguma slēgšanas brīdī atradās pārdevēja uzņēmums. Preces nodošana pēc pārdevēja atrašanās vietas ir tieši komerctiesībām raksturīgs noteikums gadījumos, kad puses nav vienojušās par piegādi. Tāds noteikums iestrādāts gan Konvencijas 31.pantā, gan Projektā. No Konvencijas 31.panta konteksta izriet, ka preču piegādes pienākums uz noteiktu vietu ir izņēmums,1 par ko pusēm īpaši jāvienojas. Norma par preču nodošanu pēc pārdevēja atrašanās vietas precīzi atbilst komerctiesiskajai praksei un kā tāda ietverama nacionālajā komerctiesiskajā regulējumā.Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.