Par krimināllietām bez pierādījumu pārbaudes parastajā un saīsinātā procesa kārtībā
Kriminālprocesa kodeksa 276.1 p. 4.d. un 414.p. 4.d. normas
Apkopojums sagatavots AT Plēnuma lēmumu un tiesu prakses vispārināšanas daļā, “Jurista Vārdā” tiek publicēts saīsināti, pilnu tekstu skat. – www.at.gov.lv
Pētījuma kopsavilkumā lietotie apzīmējumi un saīsinājumi:
“parastais process” – šī pētījuma kontekstā process, kas tiek veikts t.s. parastā kārtībā saīsinātajam procesam, PP – priekšpilsēta, CP – civilprasītājs, CA – civilatbildētājs
Nobeigums.
Sākums “JV” Nr.30, 10.08.2004.
Par pierādījumu pārbaudes neizdarīšanu, pabeidzot pirmstiesas izmeklēšanu
“Parastā procesa” kārtībā skatītajās lietās absolūtā vairumā gadījumu atzīme par pierādījumu pārbaudes neizdarīšanu ietverta protokolā par iepazīšanos ar lietas materiāliem vai arī noformēta atsevišķā dokumentā, vai arī abos, tādējādi jau fiksēta lietā brīdī, kad tā tiek nosūtīta iztiesāšanai. Fiksēšanas veidi ir atšķirīgi dažādās prokuratūras iestādēs. Vairumā gadījumu atzīme par pierādījumu pārbaudes neizdarīšanu tiek ietverta protokolā par apsūdzētā iepazīstināšanu ar lietas materiāliem, taču sastopami arī citādi veidi.
Tā, piemēram, Dobeles rajona tiesā saņemtajās lietās vairumā gadījumu attiecīgā atzīme ir ietverta jau iepazīšanās ar lietas materiāliem protokolā, taču tiesā tiek iesniegts vēl īpašs iesniegums, kuru paraksta gan tiesājamais, gan prokurors un kurā ir ietverta norāde par to, ka lietā nav nepieciešams veikt pierādījumu pārbaudi.
Gulbenes rajona tiesā izskatītajās lietās vairumā gadījumu lietas materiāliem pirms to nosūtīšanas uz tiesu ir ticis pievienots īpašs dokuments “Vienošanās par pierādījumu pārbaudes neizdarīšanu tiesas izmeklēšanā”. Līdzīga kārtība ievērota arī Valkas rajonā.
Krāslavas rajona un Rēzeknes rajona tiesās saņemtajās lietās ir pievienota vienošanās starp prokuroru un apsūdzēto par to, ka tiesā nav nepieciešams izdarīt tiesas izmeklēšanu2.
Atsevišķos gadījumos ir fiksēts, ka, lai gan apsūdzētais savu vainu ir atzinis daļēji, pie iepazīšanās ar lietas materiāliem ir norāde par pierādījumu pārbaudes neizdarīšanu.
Tā, piemēram, šāda situācija vērojama Balvu rajona tiesā izskatītajā krimināllietā U. Puka apsūdzībā pēc Krimināllikuma 109. panta 3. daļas un 177. panta 1. daļas. Apsūdzētais savu vainu atzina daļēji, taču pie iepazīšanās ar lietas materiāliem norādīja “tiesas izmeklēšana nav vajadzīga”. Tāda pati situācija vērojama uz Daugavpils tiesu nosūtītā lietā S. Pužanovska apsūdzībā pēc Krimināllikuma 175. panta 3. daļas, Og
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.