Konceptuāli par juridisko personu kriminālatbildību
Prof., Dr. habil. iur. Uldis Krastiņš, LU Juridiskās fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras vadītājs, – ”Jurista Vārdam”
Foto: no personiskā arhīva |
2004.gada 2.jūnijā Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisija neatbalstīja izstrādāto likumprojektu, kas paredzēja noteikt kriminālatbildību juridiskām personām. Projekts atdots Tieslietu ministrijai, un darba grupa atkal ir ķērusies pie tā pārstrādāšanas.
Uzskatu, ka personas kriminālatbildība bez vainas neatkarīgi no tā, vai tā būtu fiziska vai juridiska persona, ir pretrunā ar krimināltiesībās sen atzīto un Krimināllikumā nostiprināto vainas jēgu, tas ir, vaina ir personas psihiskā attieksme pret viņas izdarītā noziedzīgā nodarījuma visām tā objektīvajām pazīmēm nodoma vai neuzmanības formā. Vaina ir nodarījuma subjekta individuāla pazīme un piemīt tikai cilvēkam kā fiziskai būtnei. Vaina ir personas kriminālatbildības svarīgākais nosacījums, un tas ir konstitucionāls krimināltiesību pamatprincips, kas ietverts Satversmes 92.pantā – ikviens ir uzskatāms par nevainīgu, iekams viņa vaina nav atzīta ar likumu.
Atzīstot juridisku personu par noziedzīga nodarījuma subjektu un notiesājot to kriminālā kārtā, vainas princips krimināltiesībās tiek deformēts neatkarīgi no tā, kā teorētiski juridiskās personas kriminālatbildības nepieciešamība tiek pamatota.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.