26. Jūlijs 2016 13:00
Domnīca / eseja
Advokātu process ir tiesvedības nākotne Latvijā
29

Šīs esejas mērķis ir izteikt savus argumentus „par” tā saucamo „advokātu procesu”, tas ir, mani apsvērumi, kāpēc tāds ir ieviešams. Šī eseja nav akadēmisks raksts, un autors pauž savu personīgo viedokli.

Uzskatu, ka Latvijā tuvāko 20 gadu laikā „advokātu process” tiks ieviests de iure pilnīgi visos tiesvedības procesos visās instancēs. Šis apgalvojums balstās uz pieņēmumu, ka tuvāko 20 gadu laikā Latvijas Republikā tiks sasniegts pietiekami augsts labklājības līmenis, lai varētu atļauties pieprasījuma apmierināšanu pēc valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības.

Pēc dažu gadu juridiskā darba pieredzes esmu nonācis pie secinājumu, ka tas būtu pareizi un loģiski. Šīs esejas mērķis ir izteikt savus argumentus „par” tā saucamo „advokātu procesu”, tas ir, kāpēc tāds ir ieviešams.

Kaut gan advokātu process citās Eiropas Savienības valstīs nav viennozīmīgs, Latvijas kontekstā redzu šādu pamatojumu.

6 argumenti:

  1. De facto „advokātu process” lielā mērā darbojas jau tagad. Sarežģītas lietas klients uztic savam advokātam, vienkāršākas, piemēram, vienkāršs līgums vai iesniegums – juristam. Īpaši  labi to var redzēt juridisko personu praksē, kas uzņēmuma iekšējo lietvedību uztic juridisko pakalpojumu sniedzējam juristam – kā pilna laika darbiniekam vai ārpakalpojuma veidā, bet sarežģītas lietas – zvērinātam advokātam. Klients nav ieinteresēts, lai viņa lietas tiesā kārtotu vairāki juristi, bet gan viens. Jāatceras arī, ka jebkurš advokāts var procesuāli darīt visu to pašu, ko ikviens jurists, bet ne otrādi. Klientam vienīgais arguments šeit var būt cenas jautājums. Piem., Anglijas un Velsas sistēmā ir iedalījums „solicitor” un „barrister”. Izsakoties vienkārši, „solicitor” gatavo „papīrus tiesai”, līgumus u.c., bet „barrister” „present the case” jeb nodarbojos ar faktisku pārstāvību tiesā.
  2. Diskusijas vērts ir jautājums par normatīvā regulējuma ieviešanu, kas liegtu personām bez jebkādas juridiskās izglītības (piem., vismaz koledžas līmeņa vai bakalaura) sniegt juridiskos pakalpojumus vispār. Tas arī radītu papildus pieprasījumu pēc kvalificētas juridiskās palīdzības kopumā.
  3. Diemžēl katrs, kas prot uzrakstīt iesniegumu, sauc sevi par „juristu”. Piemēram, interneta vidē parādās tādas profesijas kā „zvērināti juristi” u.c. Tas var maldināt klientu. Advokātu process to varētu novērst. Būtu lielāka skaidrība un paļāvība uz personas profesionalitāti un kvalifikāciju.
  4. Advokātu procesa ieviešana gan nozīmētu arī advokātu skaita palielināšanu, jo krasi pieaugtu lietu skaits. Pamatā jaunie advokāti būtu tie paši juristi, kas jau tagad pārstāv klientus tiesā, bet vēl nav advokāti. Palielinātos lietu skaits jau praktizējošiem advokātiem un advokātu palīgiem. Tajā pašā laikā advokatūrā nevarētu nokļūt tie daudzie, kuriem nav nekāda sakara ar jurisprudenci, kuri, iespējams, apzināti maldina patērētājus.
  5. Tiem daudziem ārzemniekiem un uzņēmējiem, ar ko esmu saticies un runājis, nav skaidrs, kā var ne-advokāts pārstāvēt tiesā. Advokātu process ievieš skaidrību arī, piemēram, cilvēkiem, kas nav no Latvijas, bet kuriem nepieciešama juridiskā palīdzība.
  6. Vēsturiski advokātiem bija milzīga loma Latvijas Republikas vēsturē. Jānis Čakste, pirmais Latvijas Republikas prezidents, bijis advokāts. Daudzi no „Satversmes tēviem” bija advokāti. Stiprināt šo institūtu nozīmētu arī stiprināt vēsturisko tradīciju un Latvijas demokrātiskumu.

Nobeigumā vēlos pateikt, ka „advokātu process” visos tiesvedības procesos ir laika jautājums. Uzskatu, ka tas ir pareizs virziens, no kura iegūst visi.

patīk
drukāt
 
 
29 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Juriste
9. Augusts 2016 / 14:08
0
ATBILDĒT
Nu tiešām "izcila" eseja! Labprāt iedotu autoram kabatas lakatiņu, ar ko puņķaino deguntiņu noslaucīt. Laikam jau vajag iegūt daudz lielāku dzīves pieredzi un juridisko praksi, lai te bārstītos ar secinājumiem. Nē, jēdziens "advokāts" nav kvalitātes zīme! Vajag palasīt Satversmes tiesas spriedumus, ar kuriem tika likvidēts advokātu monopols, tur ir aprakstīts, kādi bija noteikumi kļūšanai par advokātu - tas arī izskaidro, kāpēc ir tik daudz viduvēju un pat sliktu advokātu. Un tieši tāpēc viņi tik agresīvi sargā savu monopolu. Izciliem advokātiem no konkurences (advokātu skaita palielināšanās un juristu pilnvaru paplašināšanās) nebūtu jābaidās.
Rihards Plotka > Juriste
15. Septembris 2016 / 10:39
2
ATBILDĒT
Paldies par kabatlakatiņu. Tieši tagad ir saaukstēšanās laiks, noderēs.

Kas tad ir rakstīts tajos Satversmes tiesas spriedumos? Un kā ir ar Satversmes tiesas spriedumiem, kas noteica, ka CPL jāatlīdzina tikai advokāta pakalpojumus: ST 2015. gada 29. aprīļa lieta Nr. 2014-31-01, paskatieties arī citus: ST 2014. gada 7. februāra spriedums lietā Nr. 2013-04-01. Sarakstu var turpināt, iesaku apmeklēt www.advokatura.lv sadaļu par avotiem.

Vispār jau, ievērojot elementāru cieņu un koleģialitāti, būtu patīkami, ja komentētāji rakstītu savu vārdu un uzvārdu, lai ir skaidrs, ar ko es runāju.

To esmu savā praksē manījis, piem., ar kādu cieņu advokāti izturas viens pret otru, bet diemžēl - bieži ar kādu necieņu to dara individuāli praktizējoši juristi, izsakot aizvainojumus, pat lamu vārdus. Esmu sadarbojies ar atsevišķiem advokātiem, tas ir pilnīgi cits līmenis. Tā ir realitāte.

Juridisko pakalpojumu nozarē ir liels "haoss" un vienīgi advokātu process, kā arī, iespējams, Esejas 2.punkta realizēšana šo lietu sakārtotu.
hmm
1. Augusts 2016 / 12:36
8
ATBILDĒT
Interesanti, ka visos rakstos, kuros tiek runāts par advokātu procesu, viens no biežākajiem komentāriem ir - cik daudz ir redzēts, dzirdēts un sastapts nekompetentu advokātu :) Bet atklāts tomēr paliek jautājums - kādēļ tad tie komentētāji paši nav advokāti. Nenoliedzamki, ka katrā arodā ir pa kādaj melnajai avij, un tomēr mūsdienās kļūt par advokātu it nemaz nav vienkārši, un spēja nokārtot advokāta eksāmenu + 5 gadi iepriekšējā profesionālā pieredze tomēr dod visnotaļ lielu garantiju tam, ka advokāts ir zinošs cilvēks. Arī man ir gadījies lasīt ne pārāk kvalitatīvus advokātu gatavotus dokumentus, un tomēr tie visi ir bijuši tīrais nieks ar tām "pērlēm", kas nākušas ārā no ļoti daudziem neadvokātu dokumentiem.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 26
COVID-19: tiesiskie aspekti
JAUNĀKĀS ESEJAS
JAUNĀKĀS TĒMAS
BIBLIOTĒKA
 
RAKSTI ESEJU
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties