12. Februāris 2014 / 23:03
Latvijas Republikas Advokatūras likuma 107.panta regulējums noteic, ka zvērināta advokāta garīgās mokas ir intelektuāls darbs, un šī darba mērķis nav peļņas gūšana.
Tomēr apziņu urdīja jautājums - kāds ir pozitīvais likumdevēja gribas akts attiecībā uz advokātu darbības reglamentēšanu?
Mēģinot rast atbildi uz urdošo sāpi, deduktīvās aspirācijas kvintisencē sublimējos atziņā, ka advokāta virsuzdevums nav iekļaujams rakstu burtos, zīmējot tos likumu tekstos,- tas ir tverams tiesību principu perspektīvā.
Mazais cilvēks dodas pie advokāta ar savu mazo sāpīti un mierina sevi, ka gudrais advokāts gan radīs balzāmu,ko liet aizvainotās tiesiskās apziņas aprepējušajās brūcēs.
Tomēr advokāta uzdevums nav mazā cilvēka problēmu apzelēšana sholastisku metaforu un metafizikas aspektu mērcē, tā ir tā dēvēto "kaktu juristu" daļa - balansējot uz šaurās robežas starp vienkārši amorālu rīcību un speciālsubjektību Krimināllikuma Sevišķās daļas pantu regulējumā, darboties vienā frekvencē ar mazo cilvēku, un iegūt par to materiālu atzinību peļņas veidā.
Advokāta misija ir cilvēka izklāstītos faktiskos apstākļus izmantot kā pavedienu mākslas darba - Buhāras paklāja analoga Tiesiskuma telpā, aušanai. Advokāts saprot, ka cilvēka sāpe kā neliela prievīte ir jāloka pierādījumu teorijas, juridiskās metodes un tiesu judikatūras stellēs, pamazām to dzīparojot un margojot aizvien gludāku un interesantāku - labs advokāts auž Tiesiskuma pavedienus gluži kā mītiskā Ariadne, kura tika pārvērsta par zirnekli.
Tālākā procesa gaitā unisonā ar advokātu Tiesiskuma mākslas darbu turpina arī tiesa, līdz beidzot, kad process tiek ievadīts debašu stadijā, atskan liktenīgie vārdi - viss ir piepildīts-, šajā brīdī gar Temīdas acu apsēju notek dzidra asara, un Tiesiskuma izplatījumā iedegas jauna zvaigznīte, kas turpmāk tiks izmantota judikatūras apcirkņos.
Kā kādreiz atzina viedie grieķu Aeropāga filozofi - katra pareizi un taisnīgi izspriesta lieta paņem daļiņu no spriedēju dvēseles. Tātad advokāta honorārs nav peļņa, bet gan neliela atlīdzība par zaudēto dvēseles daļu procesā.
Kas attiecas uz prasītājiem un atbildētājiem - šos subjektus labāk nelaist par versti tuvāk tiesai, tāpat kā "kaktu juristus" - viņi ar savām rupjajām vibrācijām tikai aizbiedē Tiesiskuma smalkās mūzas, kas piedalās intīmajā Tiesiskuma mākslas darba radīšanas procesā.