27. Janvāris 2014 13:46
Jaunumi / Nodokļi
VID atgādina - līdz 3.februārim jādeklarē pērn veiktie darījumi skaidrā naudā
Edijs Pālens, Leta

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka visiem uzņēmumiem un fiziskajām personām - saimnieciskās darbības veicējiem - līdz 2014.gada 3.februārim jādeklarē VID tie darījumi, kas 2013.gadā veikti ar fiziskām personām vairāk nekā 2000 latu apmērā skaidrā naudā.

Tas nozīmē, ka visiem uzņēmumiem un fiziskajām personām - saimnieciskās darbības veicējiem - ne vēlāk kā līdz 2014.gada 3.februārim (jo 1.februāris ir sestdiena) jādeklarē VID visus 2013.gadā skaidrā naudā veiktos darījumus ar fiziskajām personām, ja viena darījuma summa vienā operācijā ar katru darījuma partneri pārsniedza 2000 latu.

Deklarācija ir jāiesniedz, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu, un tajā jānorāda fiziskās personas vārds un uzvārds, personas kods, rezidences valsts, darījuma veids, summa, un valūta kādā veikti darījumi. Minētā veidlapa ir pieejama VID mājaslapā www.vid.gov.lv sadaļā "Veidlapas un iesniegumi", izvēloties tematu "Nodokļi, nodevas un citi obligātie maksājumi" (5.veidlapa no augšas).

Tā kā deklarācija būs jāsniedz arī par 2014.gadā skaidrā naudā veiktajiem darījumiem, ja viena darījuma summa vienā operācijā ar katru darījuma partneri pārsniegs 3000 eiro, atgādinām, ka preču pārdevējam un pakalpojumu sniedzējam arī šogad jāturpina identificēt un ierakstīt uzņēmuma speciāli šim nolūkam izveidotajā reģistrā ikviens darījuma partneris - fiziska persona, ja tā norēķinās par pirkumu skaidrā naudā vienā operācijā virs 3000 eiro.

Tas nozīmē, ka gadījumā, ja fiziska persona par pirkumu vai pakalpojumu norēķinās skaidrā naudā virs 3000 eiro, preču pārdevējam un pakalpojumu sniedzējam ir pienākums identificēt fizisko personu pēc personu apliecinoša dokumenta - pases vai personas apliecības.

Vēršam uzmanību, ka fiziskai personai, veicot norēķinu par darījumu skaidrā naudā virs 3000 eiro, pase vai personas apliecība ir jāuzrāda, taču preces pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs to nedrīkst kopēt, jo tādējādi tiktu pārkāpts nosacījums par datu ieguves minimālo apmēru un apjomu.

Atbildība par skaidrā naudā veikto darījumu ar fiziskajām personām nedeklarēšanu ir noteikta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 159.7 pantā par skaidrās naudas lietošanas ierobežojumu neievērošanu Par skaidrā naudā veikto darījumu ar fiziskām personām, kurām nav jāreģistrē saimnieciskā darbība, nedeklarēšanu, uzliek naudas sodu trīs procentu apmērā no nedeklarētās summas.

Plašāka informācija par izmaiņām attiecībā uz skaidrā naudā veiktajiem darījumiem pieejama informatīvajā materiālā "Par grozījumiem Ministru kabineta 2007.gada 10.aprīļa noteikumos Nr.237 "Skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas noteikumi", kas pieejams VID mājaslapā.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID Informatīvo tālruni 1898, konsultēties klātienē ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai uzdot jautājumus VID mājaslapā.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
NODOKĻI
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 272 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties