3. Februāris 2014 12:25
Jaunumi
Noslēdzies kopprojekts par tiesu modernizāciju Latvijā
Projekta „Tiesu modernizācija Latvijā” ietvaros visas Latvijas 47 tiesas un 12 ieslodzījuma vietas ir aprīkotas ar video konferenču un skaņas ieraksta iekārtām.
Māris Kaparkalējs

Līdz ar aizvadīto gadu ir noslēgusies Latvijas - Šveices sadarbības programmas projekta „Tiesu modernizācija Latvijā” īstenošana, un, kā aplēsts, tā ietvaros visas Latvijas 47 tiesas un 12 ieslodzījuma vietas jeb kopumā 323 zāles ir tikušas aprīkotas ar video konferenču un skaņas ieraksta iekārtām.

Videokonferenci tiesas izmanto gadījumos, kad lietas dalībnieks nespēj ierasties tiesā, piemēram, atrodoties ārstniecības iestādē, mājas arestā, citā pilsētā vai valstī. Videokonferences izmantošana ļauj saīsināt laiku, kas veltāms apsūdzēto sagatavošanai tiesas sēdei, uzlabot sabiedrības drošību, kā arī tiesu pieejamību, jo būtiski samazinās lietas dalībnieku ceļa izdevumi un patērētais laiks, tā kā nepieciešamības gadījumā piedalīties tiesas sēdē ir iespējams tuvākās pilsētas tiesā.

Savukārt tiesas sēžu zāļu aprīkošana ar skaņas ieraksta aparatūru palīdz uzlabot tiesas procesa un tiesas sēžu protokolu kvalitāti. Tādējādi samazināsies protokola sagatavošanai nepieciešamais laiks, un tiesas sēdes skaņu ieraksts jeb protokols lietas dalībniekiem būs pieejams pēc tiesas sēdes beigām daudz ātrāk.

Tieslietu ministre Baiba Broka atzinīgi vērtē paveikto: „Taisnīga tiesa sevī ietver tiesas neatkarību, tiesas pieejamību un efektīvu tiesas procesu saprātīgā termiņā. Latvijas un Šveices sadarbības projekts „Tiesu modernizācija Latvijā”, kurš noslēdzās ar videokonferenču un tiesas sēdes gaitas skaņu ierakstu aprīkojuma uzstādīšanu visās Latvijas tiesās, ir vainagojies ar visu šo trīs elementu  pilnveidi un nostiprināšanu. Mēs visi zinām, ka laiks ir nauda - līdz ar jauno tehnoloģiju ieviešanu ievērojami varēsim taupīt gan vienu, gan otru mūsu valsts un arī starpvalstu tiesvedības procesos, turklāt paliekot arī precīzāki un atvērtāki. Kā Latvijas tieslietu ministre vēlos izteikt pateicību Šveices konfederācijas padomei, Viņas Ekselencei Šveices vēstniecei personīgi par atbalstu! Lielu paldies veltu arī Tiesu administrācijai, Augstākai tiesai, Ieslodzījumu vietu pārvaldei, Valsts tiesu ekspertīžu birojam, Ernst&Young Baltic, Lattelecom un Lursoft IT, Corporate Solutions, AA Projekts, E-Synergy, Atea un Kleintech Services, Tiesu namu aģentūrai, kā arī saviem tiešajiem kolēģiem Tieslietu ministrijā, jo tikai visi kopā esam īstenojuši šo mūsu tiesu sistēmai tik būtisko darbu!”

Savukārt Tiesu administrācijas direktors Edvīns Balševics atzīst: „Projekta plānotie rezultatīvie rādītāji ir būtiski pārsniegti. Piemēram, no 2012.gada jūnija līdz 2013.gada decembrim ar videokonferenču starpniecību ir izskatītas jau vairāk nekā 2000 tiesas sēdes, lai gan bija plānots nodrošināt vien 1000 tiesu sēdes videokonferenču režīmā. Projekta laikā gūtā pieredze modernizācijas pasākumu ieviešanā tieslietu sistēmā aktīvi tiek izmantota arī pieredzes apmaiņā ar citām Eiropas Padomes dalībvalstīm, piemēram, Lietuvu, Igauniju, Horvātiju, Nīderlandi, Spāniju, Moldovu.”

Kopumā projekta laikā ir iegādātas un uzstādītas 94 videokonferenču un 308 skaņu ierakstu iekārtas, izstrādātas un ieviestas tiesas sēžu izmaksas kontroles un izmaksu samazināšanas procedūras, izstrādātas un efektivizētas tiesvedību procedūras, tiesās ieviesta audio protokolu marķēšanas sistēma, tiesās uzstādīts 41 informācijas kiosks un 130 informācijas stendi, uzlabots nacionālais tiesu portāls www.tiesas.lv, izstrādāti un ieviesti 5 elektroniskie pakalpojumi uzņēmējiem un iedzīvotājiem, izstrādātas un ieviestas elektroniskai aizpildīšanai 71 elektroniskas veidlapas, uzlabots Tiesu administrācijas, tiesu un zemesgrāmatu nodaļu vienotais iekšējais portāls, 85 tiesu darbavietas ir apgādātas ar skeneru infrastruktūru.

Projekta rezultāti dod iespēju Latvijas tiesu sistēmai izmantot modernus tehniskos līdzekļus daudz efektīvākai tiesu procedūru nodrošināšanai, kas jau šodien nodrošina konkrētus rezultātus - tiesvedības procesu izmaksu un termiņu samazinājumu.

Jāpiebilst, ka līgums par projekta īstenošanu tika noslēgts 2009.gada 17.augustā un ilga līdz 2013.gada nogalei. Projekta īstenotājs ir Tiesu administrācija, savukārt projekta sadarbības partneri ir Augstākā tiesa, Tieslietu ministrija, Ieslodzījumu vietu pārvalde un Valsts tiesu ekspertīžu birojs.

Projekta kopējās izmaksas ir 9 411 765 Šveices franki jeb aptuveni 7,6 miljoni eiro, t. sk., Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums (15%) un Šveices valdības līdzfinansējums (85%).
 

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 253 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties