13. Marts 2014 15:47
Jaunumi / Nodokļi
Personas ienākumi no kapitāla pieauguma 2014.gada februārī jādeklarē VID līdz 17.martam
Par 2014.gada pirmajā ceturksnī gūtajiem ienākumiem no kapitāla pieauguma, ja tie mēnesī ir no 142,30 līdz 711,44 eiro, deklarācija jāiesniedz VID līdz 15.aprīlim.
Foto: Boriss Koļesņikovs

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka likums „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka, ka fiziskās personas gūtais ienākums no kapitāla pieauguma ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme ienākumam no kapitāla pieauguma ir 15 procenti.

Personām, kuras gūst ienākumu no kapitāla pieauguma, ja ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas mēnesī pārsniedz 711,44 eiro, līdz ienākuma gūšanas mēnesim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam ir jāiesniedz VID deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma.

Tādējādi līdz 2014.gada 17.martam VID jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma par 2014.gada februārī gūtajiem ienākumiem no kapitāla pieauguma, ja tie pārsniedz 711,44 eiro.

Tām personām, kuras guvušas ienākumu no kapitāla pieauguma un kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem mēnesī ir no 142,30 līdz 711,44 eiro, deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma par ceturksnī gūto ienākumu jāiesniedz VID vienreiz ceturksnī līdz ceturksnim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam.

Tādējādi par 2014.gada pirmajā ceturksnī (no 2014.gada janvāra līdz martam ieskaitot) gūtajiem ienākumiem no kapitāla pieauguma, ja tie mēnesī ir no 142,30 līdz 711,44 eiro, deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma jāiesniedz VID līdz 2014.gada 15.aprīlim ieskaitot.

Aprēķinātā nodokļa summa nodokļu maksātājam jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no likumā noteiktās deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas dienas, tas ir, attiecīgi līdz 2014.gada 30.martam un 2014.gada 30.aprīlim.

Savukārt tām fiziskām personām, kuras gūst ienākumu no kapitāla pieauguma un kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2014.gadā ir līdz 142,29 eiro mēnesī, deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma jāiesniedz VID vienu reizi gadā ne vēlāk kā taksācijas gadam sekojošā gada 15.janvārī, proti, ne vēlāk kā līdz 2015.gada 15.janvārim.

VID vērš uzmanību, ka no 2014.gada 1.janvāra, ja tiek atsavināts vienīgais nekustamais īpašums, un ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas, par ienākuma gūšanas dienu uzskata nākamo dienu pēc dienas, kad pagājuši 12 mēneši no nekustamā īpašuma atsavināšanas dienas. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja tiek atsavināts vienīgais nekustamais īpašums un 12 mēnešu laikā pēc tā atsavināšanas ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā, tad ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas ir ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekams ienākums.

Atgādinām, ka savlaicīga nekustamā īpašuma ierakstīšana zemesgrāmatā ir svarīgs priekšnoteikums, lai izpildītos nosacījums par 60 mēnešu periodu kopš nekustamais īpašums ir iereģistrēts zemesgrāmatā un ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas būtu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekams ienākums.

Piemēram, ja fiziskā persona vienīgo nekustamo īpašumu pārdod 2014.gada 15.februārī un 12 mēnešu laikā no nekustamā īpašuma pārdošanas dienas ienākums no jauna netiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā, tiek uzskatīts, ka 2015.gada 15.februārī fiziskā persona ir guvusi ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas un tai ir jāiesniedz VID deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma un jānomaksā kapitāla pieauguma nodoklis. Deklarācijas iesniegšanas un nodokļa nomaksas termiņš ir atkarīgs no gūtā ienākuma apmēra. 

VID atgādina, ka kapitāla aktīvi ir:

– nekustamais īpašums (ieskaitot nekustamā īpašuma iegūšanas tiesības), proti, pārdodot nekustamo īpašumu, no gūtā ienākuma jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15% apmērā;

– akcijas, kapitāla daļas, pajas, ieguldījumi personālsabiedrībā un citi Finanšu instrumentu tirgus likumā minētie finanšu instrumenti;

– ieguldījumu fondu apliecības un citi pārvedami vērtspapīri, kas apliecina līdzdalību ieguldījumu fondos vai tiem pielīdzināmos kopējo ieguldījumu uzņēmumos;

– parāda instrumenti (parādzīmes, noguldījumu sertifikāti, komercsabiedrību emitēti īstermiņa parāda instrumenti) un citi naudas instrumenti, kas tiek tirgoti naudas tirgos;

– uzņēmums Komerclikuma izpratnē;

– intelektuālā īpašuma objekti;

– ieguldījumu zelts un citi dārgmetāli, darījumu objekti valūtas tirdzniecības biržā vai preču biržā.

Kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīva turēšanas laikā.

Veidlapa „Deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma” ir pieejama VID mājaslapā sadaļā „Veidlapas un iesniegumi”, izvēloties sadaļu „Iedzīvotāju ienākuma nodoklis”, Ministru kabineta 21.08.2012. noteikumi Nr.568 „Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību” pieejami VID mājaslapas sadaļā Nodokļi/Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/Tiesību akti, bet metodiskais materiāls „Iedzīvotāju ienākuma nodoklis no nekustamā īpašuma atsavināšanas” - sadaļā Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/Tiesību akti.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uz VID informatīvo tālruni 1898, izvēloties sarunas tēmu „Nodokļi”, vērsties tuvākajā VID klientu apkalpošanas centrā, kā arī uzdot jautājumus rakstiski VID mājaslapā sadaļā Kontakti.Untitled Document

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
NODOKĻI
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 273 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties