18. Augusts 2014 09:31
Jaunumi
MK uzdod pārskatīt tiesisko regulējumu par valsts noslēpuma piešķiršanas kārtību

Ministru kabinets, ņemot vērā pēdējos Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumus, ir uzdevis Satversmes aizsardzības birojam (SAB) izveidot darba grupu, kuras mērķis ir pārskatīt tiesiskā regulējuma par valsts noslēpuma piešķiršanas kārtību atbilstību Eiropas Cilvēktiesību aizsardzības konvencijas prasībām. Darba grupai savs priekšlikums jāiesniedz līdz augusta beigām.

Minētājai darba grupai tiks uzdots risināt jautājumu arī par personas pārbaudi pirms iecelšanas amatā, lai novērstu situācijas, ka persona pēc iecelšanas amatā nevar pilnvērtīgi veikt savus amata pienākumus pielaides atteikuma dēļ.

“Situācija, kad lēmums par pielaides valsts noslēpumam piešķiršanu ministram tiek pieņemts tikai vairākus mēnešus pēc darba uzsākšanas, nopietni apgrūtina valdības darbu, līdz ar to būtu nepieciešams, ka atbildīgie dienesti pārbaudi par personas iespējām saņemt pielaidi sāk jau valdības formēšanas gaitā,” uzskata Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Iespējams, tā varētu būt pirmsšķietamā pārbaude, kuras laikā SAB veic formālo kritēriju pārbaudi, pamatojoties uz tās rīcībā esošo informāciju, bet tas nenozīmē, ka, pieņemot galējo lēmumu par pielaides piešķiršanu, SAB lēmums nevar atšķirties no pirmsšķietamās pārbaudes ietvaros lemtā. Pirmsšķietamā pārbaude dotu iespēju sniegt vērtējumu – vai nav konstatējami acīmredzami šķēršļi pielaides saņemšanai un tādejādi amata pienākumu izpildes uzsākšanai, bet tas nenozīmētu, ka personai ir piešķirta pielaide valsts noslēpumam.

Vienlaikus Ministru prezidente norāda, ka jebkura attiecīga pārbaude var skart personas cilvēktiesības, līdz ar to, katra norma ir juridiski jāizvērtē un jāveic tās samērīguma analīze, ko tad arī veiks atbilstošā darba grupa, kuras vērtējums tā rezultātā var būt atšķirīgs. 

Tāpēc sistēmiskās izmaiņas pielaižu izsniegšanas un pārsūdzības kārtībā tiks izstrādātas, padziļināti pētot to atbilstību Eiropas Cilvēktiesību konvencijai un kā eksperts darba grupā tiks pieaicināts arī Ministru kabineta pārstāvis Starptautiskajā cilvēktiesību tiesā.

patīk
nepatīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
COVID-19: tiesiskie aspekti
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 201 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties