7. Oktobris 2015 09:35
Studenta Vārds
Sistēmas Plag.lv pirmais darbības gads Latvijā: plaģiāta studentu darbos kļuvis mazāk

No programmas plaģiāta atklāšanai studentu darbos Plag.lv palaišanas momenta pagājis gads, un jau ir redzami pirmie pozitīvie rezultāti. Kopumā gada laikā pārbaudes veiktas vairāk nekā 20 000 reižu: 2000 pārbaužu veica pasniedzēji, 18 000 – studenti.

Plag.lv sistēmas izstrādātāji rūpīgi seko, lai sistēma strādātu nevainojami un atklātu visu plaģiātu akadēmiskajos darbos.

Pirmajās sistēmas testa pārbaudēs secināts, ka studentu darbos, kas veidoti 2010.–2013.gadā, apmēram katrā trešajā ceturtajā dokumentā bija plaģiāts. Šodien šis rādītājs nedaudz samazinājies – plaģiāts atrodams apmēram tikai katrā piektajā darbā.

„No vienas puses, šāda tendence nevar neiepriecināt. Tas nozīmē, ka mūsu pārbaudes sistēma nav izveidota veltīgi un tiešām dod augļus. No otras puses, plaģiāta Latvijas augstskolu studentu darbos joprojām ir daudz. Salīdzinājumam: Francijā, kur arī veiksmīgi darbojas mūsu sistēma, plaģiātu atrod tikai vienā no 12 studentu nodotajiem darbiem,” saka programmas Plag.lv pārstāvis Arturs Vinkevičs.

Francijā plaģiāta īpatsvars darbos nepārsniedz 5%, bet Latvijā un Lietuvā šis rādītājs ir 12–14%. Un, lai arī ne Lietuvā, ne Latvijā nav norādīts, kāds plaģiāta īpatsvars ir pieļaujams, sistēmas izstrādātāji uzstāj, ka tehniskais plaģiāts nedrīkst būt vairāk par 5% no visa teksta. Tieši šo rādītāju ievēro arī citas plaģiāta noteikšanas programmas visā pasaulē.

„Kopumā situāciju Latvijas zinātnē var nosaukt par pieņemamu. Dublētā satura samazināšanās pozitīvā tendence studentu darbos mūs ļoti priecē, taču, protams, vēl ir jāstrādā. Mēs ļoti ceram, ka nākamais sistēmas darbības gads palīdzēs vēl vairāk mazināt plaģiātismu Latvijas augstskolās,” pauž Arturs Vinkevičs.

Jāatgādina, ka sistēma Plag.lv strādā Latvijā no 2014.gada septembra. Tā sniedz iespēju pārbaudīt jebkādu akadēmisko darbu kā studentiem, tā pasniedzējiem. Gudrā sistēma analizē un salīdzina darbu ar simtiem tiešsaistes avotu – no bibliotēkām līdz ziņu portāliem. Plag.lv izmanto pasniedzēji visās Latvijas augstskolās bez izņēmuma.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
CITI STUDENTA VĀRDA JAUNUMI
VISS STUDENTA VĀRDS
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 273 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties