29. Marts 2019 09:14
Jaunumi
Latvijas 15 gadi Ziemeļatlantijas aliansē un NATO 70. gadskārta

2019. gada 29. martā aprit 15 gadi, kopš Latvija līdz ar citām topošajām dalībvalstīm Vašingtonā iesniedza iestāšanās dokumentus un oficiāli pievienojās Ziemeļatlantijas līguma organizācijai – NATO. Savukārt 4. aprīlī NATO svinēs pastāvēšanas 70. gadadienu, tādējādi iezīmējot 2019. gadu kā NATO jubilejas gadu Latvijā un visā aliansē.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs izsaka pateicību ikvienam, kas ir sekmējis Latvijas iestāšanās procesu NATO – valsts amatpersonām, diplomātiem, Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjiem un visai Latvijas sabiedrībai par nemainīgo atbalstu valsts eiroatlantiskajam kursam. Šis ir brīdis, lai vēlreiz pateiktos Latvijas militārpersonām, kas diendienā sargā Latvijas drošību, un īpaši pieminētu tos, kas ir ziedojuši savu dzīvību, pārstāvot Latviju starptautiskajās misijās un operācijās.

“Latvija kopš neatkarības atjaunošanas vēlējās nostiprināties eiroatlantiskajā vērtību un drošības telpā. Mums tas ir izdevies! Šogad atzīmējam 15 gadus, kopš kļuvām par NATO dalībvalsti. Latvija ir aktīvs un uzticams NATO sabiedrotais un pilda savus pienākumus. Kā NATO dalībvalsts Latvija piedalās lēmumu pieņemšanā visaugstākajā līmenī, un tas tieši ietekmē Latvijas drošību,” uzsvēris ārlietu ministrs.

Latvijas ceļš uz dalību pasaules vēsturē spēcīgākajā militārajā aliansē tika aizsākts uzreiz pēc neatkarības atjaunošanas 20. gadsimta 90. gadu sākumā. Šo posmu raksturo ilgstošs darbs kopā ar partneriem, kas neatlaidīgu pūliņu rezultātā vainagojies ar mērķa sasniegšanu. Latvija ir kļuvusi drošāka nekā jebkad agrāk. Šo panākumu nedrīkst uztvert kā pašsaprotamu. Latvijas dalībai NATO ir neizstājama nozīme mūsu valsts aizsardzības stiprināšanā un nodrošināšanā. Vienlaikus būtisks ir arī Latvijas ieguldījums visas alianses kolektīvajā aizsardzībā. Rūpējoties par savu drošību un būdama atbildīgs sabiedrotais, Latvija piedalās NATO operācijās, nodrošina nepieciešamo uzņemošās valsts atbalstu sabiedroto karavīriem Latvijā, kā arī iegulda aizsardzībā 2 % no IKP, tādējādi ieviešot kolektīvi pieņemtos lēmumus.

  • Atzīmējot Latvijas dalības NATO 15. gadadienu, kā arī alianses dibināšanas 70. gadadienu, Ārlietu ministrijā šodien, 29. martā, tiek atklāta izstāde “Latvijas dalībai NATO 15”. Izstādē apskatāma svarīgāko notikumu hronoloģija gan Latvijas ceļā uz NATO, gan esot pilntiesīgai alianses dalībvalstij. Ekspozīcijā aplūkojami Ārlietu ministrijas arhīvā glabātie svarīgākie dokumenti, piemēram, uzaicinājums  pievienoties NATO programmai “Partnerattiecības mieram”, 1995. gadā pieņemtie Latvijas ārpolitikas pamatvirzieni līdz 2005. gadam, kas tika apstiprināti ar balsojumu Saeimā un kuros integrācija ES un NATO tika noteikti kā galvenie uzdevumi, kā arī protokols pie Ziemeļatlantijas līguma par Latvijas pievienošanos NATO.
  • Savukārt 3. un 4. aprīlī NATO 70. gadadienas zīmē norisināsies NATO ārlietu ministru sanāksme, kurā Latviju pārstāvēs ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Par šīs jubilejas sanāksmes vietu simboliski izvēlēta Vašingtona, jo tieši tur 1949. gada 4. aprīlī parakstīts NATO dibināšanas līgums. Sanāksmē ārlietu ministri pārrunās alianses pielāgošanās pasākumus iepretim mainīgajiem izaicinājumiem, kas ļāvis tai pārliecinoši reaģēt gan uz Aukstā kara, gan 21. gadsimta mūsdienu izaicinājumiem. Ārlietu ministri pārrunās arī aktualitātes eiroatlantiskajā drošībā un turpmākos soļus, īstenojot pagājušā gada Briseles samita lēmumus. Tāpat tiek plānota viedokļu apmaiņa par pašreizējiem izaicinājumiem no austrumiem, īpaši Krievijas radīto apdraudējumu, un izaicinājumiem no dienvidiem, tostarp starptautiskajiem centieniem cīņā pret terorismu. Latvijai tikšanās Vašingtonā būs īpaši būtiska, lai vēl vairāk nostiprinātu ciešo transatlantisko saikni starp sabiedrotajiem un apliecinātu politisko vienotību un praktisko gatavību kolektīvi reaģēt uz kopējiem izaicinājumiem. Ārlietu ministru sanāksme ir nozīmīgs atskaites punkts ceļā uz NATO līderu sanāksmi, kas norisināsies decembrī Londonā.
  • Turpinās 18 – 25 gadīgu jauniešu pieteikšanās dalībai NATO samita simulācijas spēlei, ko 15. maijā Ārlietu ministrija rīko sadarbībā ar Aizsardzības ministriju, LATO un Latvijas Ārpolitikas institūtu. Galvenā balva spēles uzvarētājiem – apmaksāts brauciens uz NATO galveno mītni Briselē. Simulācijas spēles mērķis ir veicināt zināšanas un interesi par NATO un starptautiskās drošības un aizsardzības politikas jautājumiem, izpratni par NATO lēmumu pieņemšanas procesu.
patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
COVID-19: tiesiskie aspekti
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 208 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties