29. Jūlijs 2019 11:39
Jaunumi
Aprit 100 gadu kopš ārlietu dienesta izveidošanas

2019. gadā Latvijas ārlietu dienestam aprit 100. gadadiena. Mūsu diplomātu darbs allaž ir bijis cieši saistīts ar Latvijas valsts likteni. Jau nākamajā dienā pēc Latvijas Republikas proklamēšanas Latvijas Tautas padome apstiprināja pirmo Latvijas pagaidu valdību, kurā Zigfrīdam Annai Meierovicam bija uzticēts ārlietu ministra amats.

Pēc Latvijas nodibināšanas valsts teritorijā sākās un vēl 1919. gada pirmajā pusgadā turpinājās Neatkarības karš. Ārlietas lielākoties tika īstenotas ārpus Latvijas, sūtot delegāciju uz Parīzes Miera konferenci, lai aizstāvētu Latvijas neatkarības ideju un panāktu valsts starptautisku atzīšanu, kā arī dibinot pirmās diplomātiskās pārstāvniecības.

Savukārt par Ārlietu ministrijas izveides datumu tiek uzskatīts 1919. gada 29. jūlijs – diena, kad Z.A. Meierovics izdeva pirmo pavēli par četru vadošo darbinieku iecelšanu amatos Ārlietu ministrijā. Pēc tam pakāpeniski tika veidota ministrijas struktūra – departamenti un nodaļas.

Neskatoties uz smago militāro un iekšpolitisko situāciju valstī, Latvijas diplomātiem izdevās paveikt svarīgāko uzdevumu – 1921. gada 26. janvārī pasaules lielvalstis atzina Latviju de iure. Diplomātiskais un konsulārais dienests pilnā apjomā darbu turpināja līdz valsts okupācijai 1940. gada jūnijā. Tomēr arī okupācijas apstākļos Latvijas diplomātiskais un konsulārais dienests turpināja darbību Rietumvalstīs, pusgadsimtu atgādinot pasaulei, ka Latvija nav zaudējusi de iure statusu.

Latvijas ārlietu dienests ir vienīgā Latvijas Republikas institūcija, kas bez pārtraukuma darbojusies kopš valsts dibināšanas.

Latvijas diplomāti vienmēr ir strādājuši mūsu valsts labā un interesēs. Ārlietu dienests nodrošina Latvijas kā neatkarīgas, demokrātiskas un drošas valsts tālāku attīstību. Latvijas diplomātiem ir jāspēj darboties dažādos apstākļos un jārod risinājumi sarežģītās situācijās. Konsulārie darbinieki diendienā sniedz atbalstu un dod padomus tūkstošiem Latvijas valstspiederīgo. Diplomāti stāsta par Latvijas panākumiem, kā arī palīdz dažādu Latvijas nozaru pārstāvjiem atrast un nodibināt kontaktus.

Atzīmējot Latvijas ārlietu dienesta simtgadi, tiek rīkoti vairāki pasākumi un informatīvas kampaņas. Tā 9. septembrī Rīgā mediju klātbūtnē tiks atklāta izstāde “Latvijas diplomātijai un ārlietu dienestam 100”, kas līdz 2021. gada janvārim – Latvijas starptautiskās atzīšanas 100.gadadienai – ceļos uz Z. A. Meierovica skolas gadu pilsētu Tukumu, kā arī uz Jelgavu, Ventspili, Bausku un citiem Latvijas novadiem. Tāpat tiek plānotas arī diplomātu vieslekcijas Latvijas augstskolās, ārlietām veltīta radio raidījumu sērija un vairāki citi pasākumi.

Latvijai ir 47 diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības visā pasaulē: 37 vēstniecības, 6 pastāvīgās pārstāvniecības, 1 ģenerālkonsulāts un 2 konsulāti, 1 konsulārās nodaļas kanceleja.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
COVID-19: tiesiskie aspekti
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 208 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties