30. Marts 2020 18:40
Jaunumi
Tieslietu padome atbalsta Aigara Strupiša kandidatūru Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatam

30. marta sēdē Tieslietu padome atbalstīja Augstākās tiesas tiesnešu izvirzītā kandidāta - Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētāja Aigara Strupiša - virzīšanu Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatam turpmākajiem pieciem gadiem.

Tieslietu padomes viedoklis tiks darīts zināms Augstākās tiesas plēnumam, un plēnums pieņems lēmumu, vai kandidātu virzīt balsojumam Saeimā. Gala lēmumu par Augstākās tiesas priekšsēdētāja apstiprināšanu amatā pieņems Saeima.

Pirms balsojuma Tieslietu padome uzklausīja Aigara Strupiša redzējumu par Senāta un tiesu sistēmas stāvokli un attīstību.

Aigars Strupišs norādīja, ka šobrīd Senāts ir salīdzinoši labā stāvoklī gan lietu izskatīšanas termiņu, gan sabiedrības uzticēšanās ziņā. Tiesas administrēšanā priekšsēdētāja amata kandidāts būtiskas problēmas nesaskata, sava kā Senāta priekšsēdētāja darba prioritāti viņš saskata tiesas spriešanas daļas uzlabošanā.

Aigars Strupišs uzsvēra Senāta kā kasācijas instances stiprināšanu - gan veidojot dziļāku izpratni par kasācijas instances būtību, gan nodrošinot efektīvāku Senāta pamatfunkciju - vienotas tiesu prakses nodrošināšanas un publiskās funkcijas - prioritāti. Šo pamatfunkciju prioritāte nodrošināma, samazinot Senātam uzliktās kasācijai neraksturīgās funkcijas, palielinot senatoru atbalsta personālu un Senāta departamentu sadarbībā. Kā būtisku uzdevumu Aigars Strupišs akcentēja Senāta sadarbību ar zemākas instances tiesām.

Ņemot vērā, ka Augstākās tiesas priekšsēdētājs ir arī Tieslietu padomes priekšsēdētājs, Aigars Strupišs akcentēja arī Latvijas tiesu sistēmas problēmjautājumus, kuru risināšanu viņš uzskata par prioritāti.

Pirmkārt, cieņpilns dialogs ar izpildvaru un likumdevēja varu, caur to tiesu varai ieņemot pienācīgu vietu un izbeidzot "pabērna lomu" valsts varas sistēmā.

Otrkārt, Tieslietu padomes lomas stiprināšana, ar to samazinot atkarību no izpildvaras. Aigars Strupišs kā perspektīvos soļus redz Tiesu administrācijas nodošanu Tieslietu padomei, Tieslietu padomes sastāva pārskatīšanu, likumdevēja un izpildu varas pārstāvjiem nedodot balss tiesības lēmumu pieņemšanā, kā arī Tieslietu padomei kļūstot par tiesu budžeta sastādītāju, kas budžeta projektu Saeimā aizstāv pati, nevi caur ministrijām.

Būtisku nozīmi Augstākās tiesas priekšsēdētāja amata kandidāts piešķir tiesnešu atlases, apmācības un novērtēšanas kvalitātes celšanai, kā arī atsevišķu ieilgušo lietu termiņu analīzei, lai rastu šīs problēmas risinājumu.

patīk
nepatīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
COVID-19: tiesiskie aspekti
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 202 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties