3. Februāris 2022 14:10
Jaunumi
Saeima konceptuāli atbalsta TM rosināto akciju sabiedrību reformu

Ceturtdien, 3. februārī, Saeima pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādātos grozījumus Komerclikumā un likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”, lai reformētu esošo akciju sabiedrību regulējumu un nodrošinātu to caurspīdīgumu.

Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Šie grozījumi ir vēl viens būtisks solis ceļā uz mūsdienīgu pārvaldību akciju sabiedrību darbā. Ar jaunajām izmaiņām tiks nodrošināta gan iedzīvotāju piekļuve informācijai par akciju sabiedrību īpašniekiem, gan modernizēta un atvieglota akciju sabiedrību sapulču organizēšana un norise, gan pilnveidota un vienkāršota pamatkapitāla apmaksas kārtība.”

Līdzšinējais normatīvais regulējums ļauj akciju sabiedrībām nesniegt informāciju valsts institūcijām par to akcionāriem, padarot iespējamu negodprātīgu un pretlikumīgu rīcību, tajā skaitā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, nodokļu shēmas, krāpniecība un korupcija. Arī Latvijas Nacionālā risku novērtējuma atzīme norāda, ka akciju sabiedrības ir augsta riska subjekti necaurspīdīguma dēļ.

Grozījumi paredz visām akciju sabiedrībām neatkarīgi no izvēlētā akciju veida iesniegt informāciju par akcionāriem Uzņēmumu reģistrā. Informācija par vārda akciju turētājiem Uzņēmumu reģistrā ir jāiesniedz, tiklīdz tiek veiktas izmaiņas akcionāru reģistrā. Savukārt akciju sabiedrībai, kuras akcijas ir reģistrētas finanšu instrumentu kontos, Uzņēmumu reģistrā ir jāsniedz informācija par lielākajiem akcionāriem, un tā ir sniedzama, tiklīdz akcionāri ir informējuši akciju sabiedrību par akciju iegūšanu.

Vienlaikus grozījumi paredz virkni jaunumu, kuru mērķis ir modernizēt un atvieglot gan akciju sabiedrību, gan SIA procedūru veikšanu. Ar grozījumiem tiek modernizēta akcionāru sapulču sasaukšanas kārtība, kā arī akcionāru un dalībnieku sapulču dokumentu pieejamība un akcionāru sapulces norises kārtība, piemēram, akcionāru un dalībnieku sapulču dokumentus nodrošinot primāri elektroniskā vidē, nevis papīra formātā sabiedrības juridiskajā adresē.

Grozījumu stāšanās spēkā ir plānota 2023. gada 1. jūlijā, un akciju sabiedrībām tiks dots viens gads laika iesniegt visu nepieciešamo informāciju Uzņēmumu reģistram. Akciju sabiedrības, kuras nebūs izpildījušas šo pienākumu un atklājušas savus akcionārus, varēs tikt pakļautas to darbības izbeigšanai un izslēgšanai no komercreģistra.

Ar grozījumiem Komerclikumā var iepazīties šeit. Ar grozījumiem likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” var iepazīties šeit.

Papildu informācija

Vienlaikus akciju sabiedrību reforma ietver arī grozījumus Finanšu instrumentu tirgus likumā, kas šobrīd atrodas skatīšanai pirms pirmā lasījuma Saeimā.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 269 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties